HaberlerİranOrtadoğu

10.Hükümet’in güvenoylamasına başlandı

İran Meclisinde bugün sabahtan itibaren başlayan yeni kabineye güvenoyu merasiminin başında Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad kürsüye çıkarak yeni kabinesine aldığı Bakan adaylarını teker teker savundu.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad konuşmasının başında mübarek Ramazan ayının başlaması münasebetiyle tebriklerini ifade ederken “Bereket ve rahmet dolu günlerin, İran İslam Cumhuriyeti’nin Şehid Recai ile Şehid Bahoner gibi 2 yiğit evladının Şehid düştükleri ve ayrıca yeni kabineye güvenoyu verilmesi için incelemelerin başladığı günlere denk gelmesini kutlu bir hadise ve hayırlı bir durum olarak yorumluyorum” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra, ABD’nin terör unsurları olan Münafıklar örgütü tarafından geçmişte böyle bir günde Şehid düşürülen eski Cumhurbaşkanı Şehid Bahoner ile Başbakanı Şehid Recai’yi saygıyla anarken “Onlar, seçtikleri yollarının doğruluğu konusunda hiçbir zaman tereddüt ve kuşkuya düşmediler ve bu yola canlarını koydular” dedi.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad bir saat süren konuşmasının devamında yeni iktidar dönemi için hazırladığı programını açıklamaya başladı. Dr Ahmedinejad bu hususta “Ben bugün, halk tarafından seçilmiş olan biri olarak yeni hükümetin var olan bütün gücüyle bu ülke ve halkına hizmet sahnesinde bulunacağını, ülkenin tüm kapasitelerini harekete geçireceğini ilan ediyorum. Ve tabi ki bu yolda İslami Şura Meclisi’nin de desteği şart. Ben şahsen bu durumunda gerçekleşeceğinden eminim” şeklinde konuştu.

2. kalkınma planının son aşamasına geldiği ve bitmek üzere olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra yeni hükümetinin iç ve dış alanlarına ilişkin program ve siyasetlerini tek tek açmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad konuşmasının son bölümünde de, yeni kabinesi üyelerinin sahip oldukları özellik ve kabiliyetlerinden söz ederken bu kadronun seçilmesi sebeplerine de açıklık kazandırmış oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.