AsyaHaberler

100 sivilin öldüğü saldırıyı NATO gerçekleştirdi

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz’da NATO güçlerinin, Taliban’ın kaçırdığı bildirilen petrol tankerlerini hedef alan hava saldırısında onlarca kişi öldü.

Kunduz Emniyet Müdürü Gulam Muhiddin, NATO’nun Taliban militanlarının kaçırdığı iki petrol tankerine düzenlediği hava saldırısında 90 kişinin öldüğünü açıkladı.

NATO güçleri de hava saldırısında kaçırılan petrol tankerlerinin hedef alındığını doğrularken, “çok sayıda isyancının” öldürüldüğünü bildirdi. NATO güçleri, saldırıda sivillerin ölüp ölmediğinin araştırıldığını belirtti.

Emniyet Müdürü Muhiddin, militanların iki tankeri Kunduz’un Omar Hel köyünde gece yarısı kaçırdığını ve NATO güçlerinin de militanların bir nehir geçişinde tankerleri durdurduğu sırada hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Adı açıklanmayan bir polis yetkilisi de ölen 90 kişinin 40’ının sivil olduğunu kaydetti. Emniyet müdürü de ölenlerin sayısını 90 olarak açıkladı, ancak başka ayrıntı vermedi.

Reuters ajansına göre NATO güçleri de bölgeye düzenlenen hava saldırısında kaçırılan petrol tankerlerinin ve militanların hedef alındığını bazı isyancıların öldürüldüğünü doğruladı. NATO saldırıda sivil kayıp olup olmadığının araştırıldığını bildirirken, ABD ve NATO komutasındaki güçlerden henüz başka açıklama gelmedi.

Kunduz Valisi Muhammed Ömer, ilk açıklamasında, vilayetin kırsal kesimindeki patlamanın, bölge halkı tankerlerden yakıt aldığı sırada meydana geldiğini belirterek, hayatını kaybedenlerin sayısının 90’ı bulabileceğini bildirmişti.

İnsanların şiddetli patlamada canlı canlı yanarak öldüklerini söyleyen Ömer, ölenler arasında Taliban’ın bölge komutanı Abdürrahman ile 4 Çeçen savaşçının da bulunduğunu söyledi.

Patlamada yaralanan 12 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan, kaçırılan tankerlerin NATO güçlerine yakıt temin ettiği, Taliban’ın bu tankerlerden bölge halkına yakıt dağıttığı bildirildi.

Kunduz’daki aşiret büyüklerinden Muhammed Server, saldırının, Taliban militanlarının kaçırdığı tankerlerden bölgedekilere yakıt dağıtırken kalabalık toplandığı sırada düzenlendiğini anlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.