AvrupaHaberler

1000 Bosna-Hersekli müslümanın katili serbest bırakıldı

Bosna savaşı sırasında,bin Boşnağın katledilmesi emrini verdiği iddiasıyla daha önce 16 yıl hapse mahkum edilen Zvornik Tugayı 1. Tabur Komutan Yrd. Momir Pelemiş hakkında, Bosna Hersek Mahkemesi Temyiz Başkanlığı tarafından beraat kararı verildi.

Srebrenitsa’da bin Boşnağın öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla yargılanan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Pelemiş’in avukatları tarafından yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren Bosna Hersek Mahkemesi Temyiz Başkanlığı heyeti, bugünkü duruşmanın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti tarafından, suçlamalara ilişkin “yeterli delil olmadığı” gerekçesiyle Pelemiş’in beraatine karar verildiği kaydedildi.

Kararın ardından serbest bırakılan Pelemiş, mahkeme binasından ayrılışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Pelemiş’in avukatı Miloş Periç ise müvekkilinin daha önce büyük bir haksızlığa uğradığını, 5 senedir adaletin yerini bulması için çalıştıklarını ve nihayetinde karardan memnun olduklarını ifade etti.

Bu arada, Bosna Hersek Mahkemesinde 2009 yılından beri yargılanan, 2011 yılında suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Pelemiş hakkında, aynı mahkemenin Temyiz Başkanlığı tarafından verilen karara itiraz hakkı bulunmuyor.

-“Bu kararlar, savaş çıkarabilir”

Srebrenitsa’da yakınları katledilenler ise Pelemiş hakkında verilen beraat kararına büyük öfke duyuyor.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç, kararın ardından yaptığı açıklamada, savaş sırasında eşinin, 2 oğlunun ve 2 kardeşinin öldürüldüğünü, buna rağmen mahkemenin beraat kararı vermesini “adaletsizce” bulduğunu söyledi.

Kararın yaralarına tuz döktüğünü dile getiren Mehmedoviç, “Mahkemeler, mağdurlar yararına değil, soykırım suçluları yararına kararlar veriyor. Lahey’deki uluslararası mahkeme de iki hafta önce benzer yönde karar verdi. Bu kararları veren yargıçları da Allah yargılasın. Biz bir tek Allah’ın adaletine inanıyoruz, bu dünyada adalet diye bir şeyin olmadığını gördük” dedi.

Mehmedoviç, savaş suçu işleyen ve soykırım yapanların adeta ödüllendirildiğini öne sürerek, tüm dünyanın savaş sonrasında verilen kararları iyi analiz etmesini istedi.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç de mahkemenin siyasi karar verdiğini savunarak, “Acaba biz anneler evlatlarımızın kemiklerini tek tek ararken, yargıçlar geceleri vicdan azabı çekmeden uyuyabiliyor mu? Pelemiş, televizyonlarda çok büyük bir kahraman olduğunu söylüyor. Oysa Müslüman kadınların altınlarını çaldığı biliniyor” diye konuştu.

Srebrenitsa soykırımında oğlunu, eşini ve ailesinden 24 kişiyi kaybeden Subaşiç, mahkemenin artık adalet dağıtmadığını ve kapatılması gerektiğini iddia etti.

Mahkemenin kararıyla katledilen “bin Boşnağın kanının yerde kaldığını ve adaletin yerini bulmadığını” kaydeden Subaşiç, “Bu kararlarla mı barış inşa edecekler? Bilsinler ki asıl böyle kararlar yüzünden burada tekrar savaş çıkabilir” ifadelerini kullandı.

-Olay Savaş sırasında, soykırımdan kaçmak isterken Zvornik kenti yakınlarındaki Pilice köyünde esir alınan bin Boşnak, Sırp askerleri tarafından ormanlık alanda katledilmişti. Pelemiş ve bazı sanıklar hakkında 2009 yılında çeşitli davalar açılmıştı.

Öte yandan, Hollanda’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi de iki hafta önce, 1991-1995 yılları arasında, “Bosna Hersek ve Hırvatistan’da, Boşnak ve Hırvat sivil nüfusa yönelik katliam yapmak” suçundan yargılanan Sırbistanlı eski devlet güvenlik şefleri Yovitsa Stanişiç ve Franko Simatoviç hakkında beraat kararı vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.