AsyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

10.ECO Zirvesi Kapanış Bildirisi

İran’da gerçekleştirilen, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 10 . Liderler Zirvesi, sonuç bildirisinin yayınlanmasıyla sona erdi. İşte bildiri ve görüş birliğine varılan konular:

İran’ın başkenti Tahran’daki Sadabad Kompleksinde dün Eonomi İşbirliği Teşkilatı (ECO)’ya üye 10 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen liderler zirvesi, sonuç bildirisinin yayınlanmasıyla sona erdi.

Sonuç bildirisinde, EİT’e üye ülkelerin, bölgesel, özellikle de küresel mali kriz olmak üzere önemli diğer uluslararası konuları ele aldığı belirtildi. Görüşmelerde, bir önceki liderler zirvesinden günümüze kadar geçen sürede EİT bünyesindeki işbirliğinde önemli adımlar atıldığı ve sonraki süreçte büyük imkan ve fırsatların olduğu teyit edildi.

Zirvede, ekonomik, sosyal kalkınma ve gelişme ile istikrarın sağlanmasında bölgesel işbirliği mekanizmalarının harekete geçirilmesinin önemi üzerinde durulduğu kaydedilen sonuç bildirisinde, kaynakların yanlış kullanımı, uluslararası finans kuruluşlarının yetersizliği, uluslararası ticaretteki dengesizliğin ve ülkeler arasındaki yakın işbirliği ve istişaredeki sorunların, küresel mali krize neden olan başlıca unsurlar olduğu ifade edildi.

EİT üyeleri arasında 2015’e kadar serbest ticaret alanı oluşturulmasına yönelik tüm ülkelerin kararlılıklarını teyit ettikleri belirtilen bildiride, üye ülkeler arasındaki mevcut işbirliğinin korunması ekonomi, ticaret, ulaşım, iletişim, turizm, haberleşme, ulaştırma, bankacılık, sigorta, ziraat ve diğer tüm alanlarda işbirliğini daha da artırmanın gerekliliği üzerinde görüş birliğine varıldığı kaydedildi.

Küresel mali krizi fırsata dönüştürmek için, EİT ülkelerinin işbirliğini geliştirmeleri ve ortak yaklaşım sergilemelerinin önemi üzerinde durulduğu ve bu konuda kararlık ifade edildiği bildirildi.

EİT ülkelerinin, küresel mali krizin olumsuz etkilerine karşı koyabilmek için ortak bir çalışma grubu oluşturulması üzerinde görüş birliğine vardıkları ifade edildi.

Teşkilatın hedeflerine ulaşmasında EİT bünyesindeki tüm birimlerin daha etkin ve somut çalışmalarda bulunmasının önemine işaret edildiği vurgulandı.

Zirvenin kapanış töreninde, teşkilat bünyesinde bilimsel araştırma ve çalışmalarda bulunan akademisyen ve bilim adamlarına plaket verildi.

Zirve sonunda, EİT dönem başkanlığı 9. liderler zirvesinin yapıldığı Azerbaycan’dan İran’a geçti.

EİT Genel Sekreterliği’nin de bu yıl içinde Pakistan’dan Afganistan’a devredilmesine karar verildiği açıklandı.

Her liderler zirvesinde olduğu gibi bugünkü zirvede de, EİT pulu üzerine liderler tarafından yine teşkilatın mührü basıldı ve imzalar atıldı.

Bir sonraki liderler zirvesinin ise Pakistan’da yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Zirve, katılımcı liderlerin aile fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.