FilistinHaberlerİnsan HaklarıOrtadoğu

12 İnsan Hakları Örgütü İsrail’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

Filistin İnsan Hakları Örgütleri Konseyi, uluslararası toplumdan işgal rejimine uluslararası hukuku ve insan haklarını çiğneme ayrıcalığı tanımaktan vazgeçmesini ve işgal güçlerine karşı Filistinlilerin korunmasını istedi.

Filistinli 12 insan hakları örgütünü bünyesinde barındıran Filistin İnsan Hakları Örgütleri Konseyi, 1950’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve 10 Aralık’a denk gelen Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı bildiride, Filistin’de insan hakları ihlallerinin arttığına dikkat çekti.

İşgal rejiminin Filistin halkının haklarını görmezden geldiğini, Filistinlilere yönelik cinayetlerini sürdürdüğünü ve Filistin topraklarını birbirinden kopardığını belirten Filistin İnsan Hakları Örgütleri Konseyi, bu ihlaller karşısında Filistinlilerin ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne inanan herkesin kurbanlara destek ve ihlalleri önlemek için çalışması gerektiğini ifade etti.

Bildiride ayrıca, 1949’da imzalanan savaş zamanı sivillerin korunmasıyla ilgili Dördüncü Cenevre Anlaşması’na imza koyan ülkelerden anlaşmanın Filistin topraklarında uygulanmasını sağlamaları talep edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.