FilistinHaberlerOrtadoğu

130 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da cuma namazı kıldı

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, Ramazan ayının ilk Cuma gününde Kudüs halkından ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerden kadın-erkek 130 bin Filistinlinin Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kıldığını bildirdi.

El-Aksa Müessesesi, bugün (13 Ağustos Cuma) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, Siyonist işgal yönetiminin Filistinlilerin Mescid-i Aksa’da namaz kılmasının önüne birçok engel çıkarmasına ve Kudüs’te binlerce polisle barikatlar oluşturmasına rağmen bu sayıya ulaşıldığı ifade edildi.

Siyonist işgal güçleri dün akşam teravih namazı sırasında ve bu sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa’nın çevresinde yoğun güvenlik tedbirleri almıştı.

El-Aksa Müessesesi, onbinlerce Filistinlinin Mescid-i Aksa’nın revakları altında, avlusundaki ağaçlı bölgede ve Kudüs’teki Vakıflar Dairesi’nin kurduğu Mescid-i Aksa’nın doğu bölgesindeki çadırlı alanda Cuma namazını kıldığını açıkladı.

Öte yandan, Kudüs halkından onlarca Filistinli de Kudüs’ten uzaklaştırılmak istenen milletvekillerine destek vermek amacıyla Cuma namazını milletvekilleriyle birlikte, şehirdeki Kızılhaç binasının avlusunda kurulan eylem çadırında kıldı.

Kudüslülerin Ramazan’ın ilk gününden itibaren Siyonist işgal yönetimince kentten uzaklaştırılmak istenen Kudüs milletvekillerini yalnız bırakmadığı ve birçok Filistinlinin orucunu eylem çadırında milletvekilleriyle birlikte açtığı kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.