BilimselHaberlerİranOrtadoğu

130 ve 120 mm.’lik topların seri üretimine başlandı

İran İslam Cumhuriyeti İnkılabı yıldönümü olan Şafakta On Gün etkinlikleri çerçevesinde bugün 130 ve 120 mm’lik mermilerinin toplu üretim hattı açıldı.

Açılış töreni çerçevsinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi, “İslam inkılabının 31. yıldönümünde ülkenin savunma sanayisi bağımsız ve gelişmiştir”dedi.

İran Savunma Bakanlığı’nın getirileri hakkında bilgi veren Vahidi, sahra topu mermisi olarak kullanılan 130 mm’lik merminin silahlı kuvvetlerinin en çok ihtiyacı olan ve kullanılan mühimmatlardan olduğunu söylemekle, bu mermilerin, İran Savunma Sanayi Kurumu uzmanlarının çabalarıyla toplu üretime geçtiğinin bilgisini verdi.

120 mm’lik HESH mermi hakkında da bilgi veren Savunma Bakanı, bu merminin tankta kullanıldığını ve zırhlı araçlarını imha etmekte çok güçlü bir mühimmat olduğunu kaydetti.

Tuğgeneral Ahmed Vahidi, söz konusu mermilerin bilimi yalnız ABD ve İngiltere’nin tekelinde olduğunu, az sayıda ülke bu iki ülkenin lisansı altında 130 ve 120’mm’lik mermilerin üretimini yapabildiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.