FilistinHaberlerOrtadoğu

137 ülke siyonist yerleşkelere karşı oy kullandı

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki işgal altında bulunan Filistin topraklarında korsan rejim İsrail’in sürdürdüğü kanun dışı yerleşimlerin durdurulması için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden karar çıkartmak isteyen BM’ye üye 137 ülke Amerikan muhalefetine takıldı.

Konsey’in 15 üyesinden yalnızca Amerikanın hayır oyu verdiği karar tasarısında diğer tüm üye ülkeler ‘evet’ yönünde oy kullandı. ABD’nin karar tasarısına karşı oy kullanması nedeniyle Konsey’den korsan rejim İsrail’in yerleşim girişimlerini durdurması yolunda karar çıkarılamadı. Konsey’den karar çıkarmanın yasal olarak bağlayıcı olması nedeniyle önem arz ediyor.

BM’e üye 137 ülkenin imzası ile Güvenlik Konseyi’ne gelen karara yalnızca Amerikanın hayır oyu kullanması beklenilen bir durum iken, BM kulislerinde ‘hayır’ oyunun korsan İsrail uğruna ABD’nin dış politikasının tüm dünyadan izole edilmesi anlamına geldiği yorumları yapıldı. BM koridorlarında Amerikanın hayır oyuna tepki gösteren birçok diplomat, ”Amerika ve Başkan Barack Obama, bu hayır oyundan sonra Ortadoğu’da ne güvenirliği ne de imajı kaldığını sanmasın” şeklinde tepki gösterdi.

Karar tasarısını 137 ülke adına Konsey’e sunan Lübnan’ın BM Temsilcisi Nawaf Salam, yerleşim sorununun barışın önündeki en büyük engellerden birisi olduğunu ifade etti. Lübnan temsilcisi ayrıca korsan İsrail tarafının uluslar arası hukuka uygun davranmasını istedi.

Brezilya’nın başkanlığında yapılan toplantıda konuşan Filistin’in BM Temsilcisi Riyad Mansur, uluslararası toplumun daha fazla korsan İsrail’in kanun dışı uygulamalarını tolere etmemesini istedi. Kararın Konsey’den çıkması için evet oyu kullanan ve buraya gelmesi için çaba gösteren ülkelere teşekkür eden Mansur, ”Siyonist İsrail, işgal ettiği topraklarda uluslararası kanunlara aykırı şekilde yerleşim inşaatına devam ediyor. Bu hem barışa hem de bölgede doğaya zarar veriyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.