FilistinHaberlerOrtadoğu

180 yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği açıklandı

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Müessesesi, bu sabah (8 Mayıs Çarşamba) yaklaşık 180 Yahudi yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa’da havanın gergin olduğunu açıkladı.

Açıklamada, Mescid-i Aksa’ya sayıları 25 ile 40 arasında değişen Yahudi yerleşimcilerin oluşturduğu grupların El-Meğaribe Kapısı’ndan girdiği ve grupların Mescid-i Aksa’nın avlusunda tur attığı ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’nın doğu surları yakınında Er-Rahme Kapısı bölgesinde birkaç kez ayin yaptığını bildiren El-Aksa Müessesesi, yaklaşık 20 kadar Yahudi yerleşimcinin de Es-Silsile Kapısı’nın girişinde durarak yüzlerini Kubbetu’s-Sahra’ya çevirdiklerini ve yüksek sesle ayin yapmaya başladıklarını, Mescid-i Aksa’nın bekçilerinin derhal söz konusu gruba müdahale ederek Mescid-i Aksa dışına çıkardığını söyledi. El-Aksa Müessesesi, Mescid-i Aksa bekçilerinin teyakkuz halinde olduklarını Yahudi yerleşimcilerin baskınına ve davranışlarına oldukça öfkelendiklerini bildirdi.

Bu arada, Mescid-i Aksa’nın neredeyse tamamen boş olduğu ve sadece işgal güçlerinden kurtulup girebilen yaşlı Filistinlilerin ve az sayıda erkek ve kız ilim öğrencisinin Mescid-i Aksa’da bulunduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.