AfrikaAvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

20 bin Kalaşnikof Libya’ya gidiyordu

Yunan sahil güvenliği tarafından geçen cuma günü Ege’de Kardak kayalıkları yakınlarında durdurulan ve 20 bin Kalaşnikof tüfek ile cephanelik taşıdığı bildirilen Siera Leone bandıralı “Nour M” yük gemisinde 56 konteynerin açılmasına dün akşam saatlerinde başlandı.

Bakan da orada: Geminin getirildiği Rodos adası limanında olağanüstü güvenlik önlemleri sürerken, Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis ile Liman Teşkilatı Başkanı Dimitris Bandias’ın Atina’dan Rodos’a gitmeleri dikkat çekti. Belgelerde, Ukrayna’dan hareket eden gemideki yükün sahibi “Ukrinmash” adlı merkezi Kiev’de bulunan bir devlet şirketi gösteriliyor. To Vima gazetesinin internet sitesinde yeralan habere göre, belgelerde yükü teslim adresi olarak Libya Savunma Bakanlığı gösterilmiş.

Kaptanı Türk: Aynı haberde, Ukrayna hükümetinin Libya’ya yasal bir şekilde silah ve cephanelik gönderdiğini Atina’ya duyurarak, Yunan tarafının olayı büyüterek Ukrayna’nın kötü reklamını yapmasından şikayet ettiği belirtildi. “Nour M” gemisinin 46 yaşındaki kaptanının yanı sıra, 2. kaptan ve aşçısı da Türk. Gemide 5 Hintli denizci de bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.