FilistinHaberlerOrtadoğu

20 esirin serbest bırakılması direnişin zaferidir

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümetine bağlı Esirler Bakanı Muhammed Ferac el-Gul, Siyonist işgal yönetiminin Şalit ile ilgili verilecek bir bilgiye karşılık 20 Filistinli esir kadını serbest bırakma kararının direnişin takip ettiği metodun bir zaferi olduğunu belirterek, bu rakamın Siyonist zindanlarında bulunan esir kadınların üçte biri olduğunu ifade etti.

Gul devamla şöyle dedi: “Filistin direnişinin düşmanın ölçü ve değerlerinden uzak bir şekilde ilke ve tavrında ısrar etmesi meyve vermeye başladı. Bu, sürecin ilk müjdesidir. Yakında Allah’ın izniyle direnişin bırakılmalarını talep ettiği diğer esirler de serbest kalacaktır.”

Direniş gruplarının anlaşmada esirlerin mensubiyetlerine bakmaksızın liste hazırlamasını takdir ettiklerini belirten Gul, aynı hassasiyetin kapsamlı esir değişimi konusunda Siyonistlere verilen listede de kendini gösterdiğini belirtti.

Diğer taraftan konuyla ilgili olarak bugün bir demeç veren Siyasi Bilimler profesörü Abdüssettar Kasım, Filistin direnişinin dosyayı ela alış maharetinin kendilerini mutlu ettiğini ve umutlarını artırdığını belirtti.

Kasım devamla şunları söyledi: “Yeni gelişmeleri gördüğümüzde umutlarımız artıyor. Bu direnişin meselelere bakışında büyük bir gelişmenin olduğunu gösteriyor. Bilginin de karşılıklı olması gerektiğini biliyor artık. Gelecekte bu deneyimlerine daha güzel şeyleri de bina edebilir.”

Kasım yaptığı açıklamada işgal yönetiminin bambaşka ve yeni insanlarla muhatap olduğunu artık iyice anlamış durumda olduğunu belirterek, bunun da siyasi ve askeri olarak kendisini etkileyeceğini dile getirdi.

Açıklığın geçmişte direnişe çok zarar verdiğini belirten Kasım, bu dosyanın bu şekilde sonuçlanmasında gizliliğin büyük payı olduğunu sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Hamas’ın Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk’tan geldi. Ebu Merzuk, haberin doğru olduğunu ve önümüzdeki Perşembe ve Cuma günlerinde daha fazla ayrıntının verileceğini söyledi.

Filistinli esirlerin serbest bırakılması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirten Ebu Merzuk, bu anlaşmayı sağlayan Filistin direniş gruplarına teşekkür ettiklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.