HaberlerİranOrtadoğu

20. Uluslararası Fars Körfezi konferansı başladı

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran hiç bir ülkeye veya devlete Fars Körfezi’nde maceracılık yapma veya gerilim yaratmasına izin vermeyecektir, dedi.

20.Uluslararası Fars Körfezi konferansının açılışında konuşan Mutteki, Fars Körfezi’nin, dünyanın en hassas bölgelerinden biri olduğunu belirtti.

Fars Körfezi uluslararası siyasi ve iktisadi dengelerde belirleyici rol ifa ettiğini vurgulayan Mutteki, bu yüzden sultacı ve zorba güçlerin sürekli bu bölgeye göz diktiğini ve her türlü bahane ile bölgeye girmeye çalıştığını vurguladı.

Amerika’nın binlerce kilometre öteden Fars Körfezi’ne çıkarma yaptığını ve burasını silah ve mühimmat deposuna çevirdiğini belirten Mutteki, ecnebi güçlerin varlığının, bölgenin müslüman milletleri için tefrika, güvensizlik ve istikrarsızlıktan başka getirisi olmadığına artık herkesin inandığını ifade etti.

Mutteki, “İran Fars Körfezi’nin güvenliğinin temin edilmesinde önemli bir rol ifa ediyor” diyerek şöyle ekledi:

“İran, bu tarihi görevinden asla geri adım atmayacaktır ve hiç bir ülkeye veya devlete bölgede maceracılık veya gerilim yaratmasına izin vermeyecektir. Kimse bu konuda İran’la sürtüşmeye kalkışmasın!”

Başa dön tuşu
Kapalı