FilistinHaberlerOrtadoğu

20 yıllık esir Ali Şelalide serbest bırakıldı

Siyonist işgal devleti, 20 yıldır zindanda olan Kudüslü esir Ali Şelalide’yi dün akşam (19 Ocak Salı) serbest bıraktı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Nadi el-Esir Derneği, işgale karşı koyduğu gerekçesiyle 1989 yılında tutuklanan Ali Şelalide’nin 20 yıllık esareti hayatı boyunca birçok cezaevinde kaldığını belirtti.

Şelalide’nin cezaevinden çıkar çıkmaz, yıllardır uzak kaldığı ailesine gitmeden önce Mescidi Aksa’ya gidip iki rekat namaz kılmakta ısrar etmesi kendisini karşılamaya gelen sevenlerine heyecanlı anlar yaşattı.

Mescidi Aksa’yı gördüğünde yaşadığı sevinci ifade etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şelalide, “Mescidi Aksa’yı ve onun içinde namaz kılmayı çok özledim. Toprağın suya duyduğu özlem gibi ben de Aksa’ya karşı özlem duyuyordum. İşte bugün Aksa’nın havasını teneffüs ediyorum. Bu bana güç veriyor” şeklinde konuştu.

Ali Şelalide (62) işgal devletinin kendisine verdiği cezanın üçte ikisini geçtikten sonra sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine salıverilmesi için dilekçe vermesine ve doktorların da sağlık durumundan dolayı serbest bırakılmasını tavsiye etmesine rağmen serbest bırakılmamıştı.

Esirler konusunda uzman Abdunnasır Feravine yaptığı açıklamada, Şelalide’nin serbest kalmasıyla içerde esirlerin piri sayılanların sayısının 43’e indiğine dikkat çekerek, şu an itibariyle Kudüs halkından 300 kişinin Siyonist işgal zindanlarında bulunduğunu ifade etti.

“Esirlerin Piri” Siyonist zindanlarda 20 yıldan fazla süre kalanlar, “Sabır Generalleri” ise çeyrek asır ve daha fazla kalanlar için kullanılan bir ifadedir. Kudüs halkından Fuad er-Razim Ocak 1981 yılından beri yani tam 29 yıldır işgal zindanlarındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.