FilistinHaberlerOrtadoğu

200 bin kişi Mescid-i Aksa’da namaz kıldı

Siyonist işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’nın etrafında ve Kudüs şehrinin giriş çıkışlarında kurduğu barikatlara ve her türlü engellemelere rağmen Kudüs, 48 yılında işgal edilmiş topraklar ve Batı Yaka halkından binlerce kişi Ramazan ayının ikinci Cumasını kılmak için Mescid-i Aksa’ya akın etti.

Cuma günü saban namazıyla birlikte Mescid-i Aksa’yı kuşatma altına alan işgal askerleri, erkeklerden yaşları 50’inin altında olanlarla kadınlardan yaşları 45’in altında olanları içeri almadı.

Mescid-i Aksa’yı Yaşatma Kurumu el-Beyarik, uzak bölgelerden Mescid-i Aksa’ya gelecek olanlar için 160 otobüs hazırlarken, gelenlerin iftar yemeğini el-Aksa Müessesesi üstlendi.

Aksa Müessesi gelişmeleri şöyle aktardı: “Cuma sabahı fecirle birlikte Mescid-i Aksa dolmaya başladı. Güneş ışınlarının görünmesiyle kalabalık gittikçe arttı. Kudüs’ün eski bölgesi gelenlerle dolup taştı. Daha öğlen vakti girmeden, Kıble Camisi, eski Aksa Camisi, el-Mervani Mescidi ile buralara yakın ağaçların altları erkeklerle dolup taşarken, Kubbat’us-Sahra ile onun etrafındaki ağaçların altları ve Mescid-i Aksa’nın kuzey batı kesimindeki ağaçların altları da bayan ziyaretçilerle dolup taştı. Camide ve ağaçların altlarında yer bulamayan binlerce ziyaretçi de güneşin altında namazını kılmak zorunda kaldı.”

Gelen ziyaretçilerin sayısına da değinen Aksa Müessesesi şöyle dedi: “Bölgede bulunan gazetecilerle yapılan istişare neticesinde geçen Cuma’ya göre bu Cuma daha kalabalık ve yaklaşık 200 bin kişi Mescid-i Aksa’ya geldi. Bunların çoğunluğu Kudüs ve 48 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından gelirken, bir kısmı da Batı Yaka halkındandı. Bu Cuma Batı Yaka’dan gelenlerin sayısı geçen Cuma’dan çok daha fazlaydı”.

Cuma namazının ardından büyük bir izdiham yaşanırken, gelenlerden on binlercesi akşam, yatsı ve teravih namazlarını da kılmak için Mescid-i Aksa’da beklemeyi tercih etti.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (7) içerik yüklenmiştir.