FilistinHaberlerOrtadoğu

2009’da 66 kez kutsal mekanlara saldırı düzenlendi

Filistin Hukuk Merkezi, Siyonist işgal yönetiminin geçen 2009 yılı boyunca Filistin’deki Müslüman ve Hıristiyanların mukaddeslerine saldırmayı sürdürdüğünü belirterek, bu konuda Kudüs’ün en fazla saldırıya maruz kalan bölge olduğunu ifade etti.

İşgal Altındaki Topraklarda İnsan Haklarıyla Dayanışma Müessesesi yaptığı açıklamada, 2009 yılında işgal yönetiminin işgal altındaki topraklarda Müslüman ve Hıristiyanlara ait mukaddes mekânlara 66 kez saldırdığını tespit ettiklerini belirterek, Gazze savaşında ise işgal güçlerinin birçok cami ve mescidi de yerle bir ettiğini kaydetti.

İşgal güçlerinin insan hakları ihlalleriyle ilgili dün bir rapor yayınlayan Hukuk Merkezi, yapılan ihlallerden çoğunun mabetlerin kutsallığını esas alan ve saldırılmaması gerektiğini vurgulayan, ülkelerdeki tarihi eserlerin savaşta bile korunmasını güvence altına alan uluslararası hukuk ile Lahey ve Cenevre Anlaşmalarına da aykırı olduğunu vurguladı.

Raporda ayrıca, işgal yönetiminin Filistin topraklarında tecavüz ettiği mukaddes mekânların isimleri teker teker saldırı tarihleriyle birlikte verilerek, işgalcilerin buralarda insan haklarını ihlal ettiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.