FilistinHaberlerOrtadoğu

2012 yılında İsrail ordusunda 14 bine yakın asker firardan cezalandırıldı

İsrail’in yayınladığı resmî bir rapor işgal ordusunda asker kaçaklarında dikkat çekici bir artış gözlemlendiğini ortaya koyuyor. Söz konusu rapora göre 2012 yılı içinde 14 bine yakın İsrail askeri firardan dolayı hapis cezasına çarptırıldı.

İsrail parlamentosu olarak bilinen Knesset’e bağlı Bilgi ve Araştırma Merkezi’nin hazırlamış olduğu rapora göre İsrail ordusunda hapis cezasıyla cezalandırılanların çoğunluğunu firar veya askerlik görevini tam olarak yerine getirmemek suçlamasıyla mahkûm edilenler oluşturuyor.

İsrail medyasına da yansıyan raporda yer alan bilgilere göre asker kaçağı sayılarının çok olmasında İsrail’in karşı karşıya olduğu siyasi zorlukların ve güvenlik sorunlarının büyük payı olduğuna dikkat çekiliyor. Askerler bilhassa mevcut şartlarda Filistin topraklarında görev yapmak zorunda kalmaktan korkuyorlar.

Yorumcular önümüzdeki yıllarda yaşanacak zorlukların, ekonomik sıkıntıların ve gerginliklerin İsrail ordusundaki firar sayılarında daha da artışa neden olabileceğine dikkat çekiyorlar. Askerler hapiste yatmayı cephede sürekli ölüm tehlikesi ve stres içinde görev yapmaya tercih ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.