DünyaHaberler

2020’de internetsiz kimse kalmayacak

Günümüzde dünya nüfusunun sadece yaklaşık üçte biri internetten yararlanabiliyor. Ancak 2020 yılına doğru neredeyse tüm insanların, genellikle mobil cihazlar sayesinde internete girebileceği öne sürüldü.

Sankt Peterburg Uluslararası Ekonomik Forum’da konuşma yapan Google Gelişmekte olan Pazarlar Direktörü Mohammad Gawdat, internet erişimi olan cihaz piyasasının çeşitli güçlerin etkisi altında radikal biçimde değiştiğini söyledi. Bu güçlerin, yeni kullanıcı tipi, içerik tüketim biçimleri ve ürün ile hizmet maliyetleri olduğunu belirtti. Değişime örnek olarak, mobil cihazların televizyon izlerken ‘ikinci ekran’ olarak kullanılmasını ve akıllı telefon veya tablete sesli olarak girilen sorgulamaya yanıt alınmasını gösterdi.

Google temsilcisi, “Eskiden herkesi 100 dolarlık akıllı cihazlarla temin etmek gibi bir hedefimiz vardı. Şimdi 60 dolardan temin edebiliyoruz. Gelecekte bu tür cihazların fiyatı 15 dolara kadar inebilecek.” şeklinde konuştu.
Mobil piyasasının geleceğinin taşınabilir bilgisayarlar alanına bağlı olduğunu belirten Gawdat, “2020 yılına doğru hepimiz, bir şekilde bize bağlanan cihazlara sahip olacağız.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.