FilistinHaberlerİranOrtadoğu

21 Muharrem günü Gazze Günü ilan edildi

İran İslami Şura Meclisi Temsilcileri bugünkü oturumlarında, hicri-kameri 21 Muharrem tarihini “Filistin Direnişinin Simgesi Gazze Günü” olarak adlandırdılar.

İslami Şura Meclisi Temsilcileri bugünkü oturumlarında 1. maddesi, hicri-kameri 21 Muharrem tarihinin “Filistin Direnişinin Simgesi Gazze Günü” olarak ilan edilmesi ve bu şekilde İran İslam Cumhuriyeti takviminde kaydedilmesini öngören bir tasarıyı inceledikten sonra onayladılar.

Ayrıca söz konusu tasarıya göre, Dışişleri Bakanlığı da bu konu bağlamında gerekli bir tasarı hazırlamak, onu İslam Konferansı Teşkilatı’na (İKT) sunmak ve bunun onayı için diplomatik çabalarda bulunmakla yükümlendirildi.

Yine bu tasarı gereği İslami Şura Meclisi de, İslam ülkeleri parlamentolarıyla aktif bir şekilde irtibat kurmanın yanı sıra, bu tasarının, İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerin parlamentolarında da aynı şekilde onaylanması için gayret gösterecek.

Bu tasarı bugün İran Meclisinde, 224 Milletvekilleri arasında yapılan oylama sonucunda 15 “ret” ve 12 “çekimser” oya karşın 156 “kabul” oyuyla onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.