Haberlerİranİslami VahdetOrtadoğu

22. İslami Vahdet Konferansı sonuç bildirisi

22. Uluslararası İslami Vahdet Konferansı, müslümanlar arasında İKÖ gibi kurumların kurulmasına vurgu yaparak çalışmalarını tamamladı.

Tahran’da düzenlenen 22. Uluslararası İslami Vahdet Konferansı 12 maddelik bir bildiri yayınlayarak çalışmalarını tamamladı. Bildiride İslam ülkeleri arasında İKÖ gibi kurumların kurulması ve takviye edilmesine vurgu yapılırken, İslam dünyasının büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğu ve sürekli bilimsel ve iktisadi alanlarda sömürüldüğü ve İslami eğitimin zayıflatılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bildiride ayrıca bu sorunların bertaraf edilmesi için müslümanların bilinç düzeyinin yükseltilmesi, İslam şeriatinin uygulanmasının teşvik edilmesi, İKÖ gibi ortak kurumların kurulması ve takviye edilmesi, müslüman azınlıkların yaşam düzeyinin geliştirilmesi, İslami insan hakları bildirgesinin hayata geçirilmesi gibi konulara vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca müslümanları bir araya getiren Kuran’ı Kerim, Allah Resulü’nün – sav – sünneti gibi etkenlere vurgu yapılarak fıkhi veya tarihi ihtilafların siyasi ihtilaflara yol açmaması ifade edildi ve her türlü etnik veya mezhebi fitnenin sadece ümmetin düşmanlarının yararına olacağı ve İslam topraklarının düşmanların zalim işgaline vesile olacağı kaydedildi.

Korsan rejim İsrail’in Filistin milletine yönelik özellikle son Gazze saldırısı başta olmak üzere her türlü saldırısı şiddetle kınanan bildiride bir kez daha Filistinli mültecilerin ana vatanlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında Kudüs başkent olmak üzere bağımsız Filistin devletini kurmaları vurgulandı.

Bildiride Sudan’ın Darfur meselesinin her türlü çatışmadan uzak bir şekilde çözümlenmesine vurgu yapılırken bu ülkede milli barış sürecinin desteklendiği, ayrıca uluslararası mahkemenin Sudan cumhurbaşkanını tutuklama girişimi ve bu arada korsan rejimin cinayetlerinin bu mahkemece göz ardı edilmesi kınandı.

Bildirinin sonunda konferansa katılan katılımcılar, İran İslam cumhuriyeti ve Ayetullah Hamanei’ye, ayrıca uluslararası İslami Mezhepler Takrib kurumuna bu konferansı düzenlediği için şükranlarını sundu.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Nisan 2020 (5) içerik yüklenmiştir.