EyyamullahHaberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Hurremşehr’in Kurtuluş Günü

İslam İnkılâbı Rehberi Ayetullah Hamenei Hurremşehr’in kurtuluşu münasebetiyle yaptığı bir konuşmasında, ilginç noktalara değinmişti. O konuşmadan alıntılar sunuyoruz:

Hurremşehr’in Saddam rejimi Ordusunun işgalinden kurtarılması olayı, büyük bir tarihi vakadır ve bu hadise aynı zamanda İran halkı için bir gurur kaynağıdır. Fakat yakından bakınca da bu hadise büyük bir mucizedir.

O dönem Irak rejimi, İnkılâp düşmanlarının teşvik ve kışkırtmalarıyla bizim sınırlara doğru saldırıya geçtiğinde, hedeflerini dakik olarak seçmiş durumdaydı. Hurremşehr ilk adımdı ve çok da etkin bir konumdaydı.

İlk adımda Iraklılar ilerleyip, Ahvaz’a epey yaklaştılar. 13-14 kilometrelik bir mesafedeydiler. Fakat daha yakın sınırda olan Hurremşehr’e saldırmak istediklerinde, kadınlı, erkekli genç, mümin ve inkılapçı bir halk kitlesinin direnişiyle karşılaştılar. İnkılap, burada kendini göstermeye başlamıştı. Düşman bu noktada, yani Ahvaz’ın yakınlarında İranlı inkılapçı güçlerden ilk darbeyi yedi. Orada, Silahlı Kuvvetler ve gönüllü seferber güçleri peş peşe dağ gibi düşman karşısına dikildi.

Fakat İran halkı büyük bir keder içindeydi. Zira ülke topraklarımızdan binlerce kilometresi, düşman postalları altında çiğnenmekteydi.

Savaşın ilk aylarında ben de o bölgelerdeydim. Halkçı güçler ve Silahlı Kuvvetlerimizin o muazzam direnişine yakından şahid oluyordum.

Biz o sıralar askeri silah açısından en az imkânlara sahiptik. Gerçekten en az imkanlara sahiptik. Tank, zırhlı araç şöyle dursun, biz havan topu, mermi RPG ve hatta dikenli tel konusunda bile sıkıntıdaydık.

Fakat İran halkı, büyük bir inanca ve bilincinden kaynaklanan güçlü bir iradeye ve kapsamlı bir canlılığa sahipti. Rahmetli İmam Humeyni’nin (ks) “Hurremşehr’i Allah kurtardı” şeklindeki vurgulaması da, işte bu hususa işaretti.

Başa dön tuşu
Kapalı