FilistinHaberlerOrtadoğu

250 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da Kadir gecesini ihya etti

Siyonist işgal yönetiminin Müslümanları Mescidi Aksa’ya gitmekten alıkoymak için cami çevresinde sıkı önlemler almasına rağmen dün çeyrek milyon Filistinli Müslüman kadir gecesini bu kutsal mabette ihya etti.

Görgü şahitleri yaptıkları açıklamalarda şunları ifade ettiler: “1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan Filistinlilerle Batı Yaka’da yol bulan Filistinliler Pazar günü sabah namazından itibaren Mescidi Aksa’ya gelmeye başladılar. Gelenlerin çokluğu Kudüs’ün eski bölgesindeki sokaklarında izdiham yaşamasına neden oldu. Gelen Filistinliler sabah namazına kadar Mescidi Aksa’da Kur’an okudu ve ibadet etti.”

Diğer taraftan El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi yaptığı açıklamada dün 130 bin kişiye iftar yemeği verdiklerini, sahurda da itikâfa giren ve Kadir gecesini ihya edenlere sahur yemeği dağıttıklarını, çevre köy ve kasabalardan Filistinlileri taşımak için de El-Beyarık Müessesesi’nin 200 otobüs istihdam ettiğini açıkladı.

Siyonist işgal polisinin dünden beri Mescidi Aksa ve eski Kudüs bölgesinde uyguladığı kuşatma ve oluşturduğu barikatlar hâlâ devam ediyor. Mescidi Aksa’ya gitmek isteyenlere güçlük çıkaran işgal polisi bölgedeki varlığını sürdürüyor.

Giriş çıkışları kontrol altında tutan işgal askerleri yaşları 50’inin altında olan Filistinlilere izin vermezken, işgal askerleri yaptıkları uygulamalarla Kalendiya kapsında büyük bir izdiham yaşanmasına neden oldular.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.