DünyaHaberler

2837 kişi domuz gribinden dolayı öldü

Domuz gribinin dünya genelinde en az 2837 can aldığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüsün mutasyona uğramadığını açıkladı.

Mutasyon geçirmesi durumunda daha da ölümcül hale gelecek olan virüsü dikkatle takip eden DSÖ’den yapılan açıklamada, “Virüsün mutasyona uğradığına ya da değiştiğine dair bir işaret yok. Domuz gribi yüzünden ölümler yaşanmaya devam ediyor çünkü çok sayıda kesinleşmiş vaka var” denildi.

Diğer taraftan, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, en yoksul ülkelerin “domuz gribinin ikinci dalgasına” hazırlanması gerektiği uyarısında bulundu.

Federasyonun salgın hastalıklara hazırlık birimi şefi Robert Kaufman, “Tarihin, kendilerine virüslerin dünyada bir defadan fazla dolaştığını öğrettiğini” belirterek, “Virüsün ikinci dalgasının gelip gelmeyeceğini ve bu dalganın daha da ciddi boyutlarda olup olmayacağını bilmediklerini, bu duruma hazırlanmaları gerektiğini” kaydetti.

Federasyondan doktor Tammam Aludat, okuma yazması olmayan, evlerinde televizyon, internet bulunmayan en muhtaç insanlara da ulaşabilmeyi istediklerini söyledi.

Federasyonun bugün, aşı elde etme imkanları kısıtlı olan en yoksul ülkelere yardım yapmak amacıyla, hastalığın yayılmasını azaltmak için alınacak önlemlerin belirtileceği dünya çapında bir kampanya başlattığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.