FilistinHaberlerOrtadoğu

350 bin kişi dün Cuma namazını Mescidi Aksa’da kıldı

Siyonist işgalcilerin tüm engellemelerine ve Kudüs’e girebileceklere getirilen kısıtlamalara rağmen dün (19 Temmuz Cuma) Filistinliler yine Cuma namazlarını Mescidi Aksa’da kılabilmek için Kudüs’e akın ettiler. Ramazan’ın ikinci Cuma’sı münasebetiyle Mescidi Aksa’ya akın eden büyük kalabalıkla Mescidi Aksa çevresi adeta miting alanına dönüştü ve namaz kılanların sayısı bugün geçen haftaki cemaatin iki katına yaklaşarak 350 bini buldu.

Mescidi Aksa’da Cuma namazını yakından izleyen el-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi’nden alınan bilgilere göre oluşan kalabalık yüzünden Mescidi Aksa haremi içinde kalan tüm binalar, alanlar, çevredeki caddeler ve boşluklar namaz için buraya akın eden erkek, kadın ve çocuklarla doldu.

İşgal devleti Batı Yaka ve Kudüs ahalisinden olanlar içinde kırk yaşın altındaki erkeklerin Mescidi Aksa’ya girmesine izin vermediğinden çocuklar sadece 1948’de işgal edilmiş bölgenin nüfusuna kayıtlı ailelerden olabiliyor.

Bugün Mescidi Aksa’daki Cuma namazını izleyenlerin tespitlerine göre Mescidi Aksa uzun süreden beri Ramazan ayında dâhi böyle bir cemaate şahit olmamıştı. Bu da siyonist işgalcinin engellemelerinin ve baskılarının Müslüman halktaki duyarlılık ve gayreti daha da artırdığına delalet ediyor.

Namazın kılınmasından sonra etrafa yayılan büyük kalabalık yüzünden Kudüs’ün cadde ve sokakları iğne atılsa yere düşmeyecek şekilde insan seline şahit oldu.

el-Aksa Müessesesi tarafından yapılan açıklamada bu büyük ilginin ve oluşan kalabalığın Filistin halkının Mescidi Aksa’ya sahip çıkma konusundaki gayretini ortaya koyan önemli bir mesaj niteliği taşıdığına dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.