Haberlerİmam Ali Hamaney

Seyyid İmam Ali Hamaney’in Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin vefatı nedeniyle yayınladığı taziye mesajı

Bismillahirrahmanirrahim
İnna lillah ve inna ileyhi raciun.
Kadim dostum, İslami kıyamın mücadele yıllarındaki yoldaşım, İslam Cumhuriyeti yıllarında yakın çalışma arkadaşım Sayın Hüccetü’l-İslam ve’l-Müslimin Şeyh Ekber Haşimi Rafsancani’nin ani ölüm haberini almış bulunmaktayım.
Kendisi ile 59 seneyi bulan bir mücadele ortaklığı, yoldaşlık ve gönüldaşlığım bulunan birini kaybetmiş olmak oldukça zor ve acıdır. Bu onlarca yıl boyunca hem yaşadığımız zorluk ve sıkıntılar hem de hemfikir ve gönüldaşlığımız pek çok süreçte ortak yolumuzda çaba, tahammül ve tehlikelere göğüs germiş olmamız bizleri birbirimize yaklaştırmıştır.
Aklı ve benzeri az bulunur samimiyeti, o yıllarda kendisi ile çalışan herkes özellikle de bizim için güvenilir bir dayanak idi. Bu uzun dönem içindeki farklı süreçlerde yaşanan görüş ayrılıkları ve farklı içtihatlar; Kerbela-yı Mualla’daki Beyne’l-Harameyn’de başlamış olan dostluğumuzu bozamadı. Son yıllarda bu görüş ayrılıklarından gayet ciddi bir şekilde yararlanmak isteyen kötü niyetlilerin fitneleri de hakire karşı olan derin muhabbetinden bir şey eksiltememiştir.
O, Şahlık rejiminin zulmüne karşı mücadele eden ve bu tehlikeli ve iftihar dolu yolda zulüm gören ilk nesil içinde benzerine az rastlanır bir örnekti. Hapis yılları, SAVAK’in işkencelerine tahammülü, bunca zorluğa direnmesi, kutsal savunma yıllarındaki tehlikeli sorumlulukları üstlenmesi, İslami Şura Meclisi başkanlığı, Uzmanlar Meclisi başkanlığı gibi görevleri yürütmüş olması bu kadim direnişçinin inişli çıkışlı hayatının parlayan sayfalarındandır.
Haşimi’yi kaybetmiş olmakla, tarih yapan bu dönemin iniş ve çıkışlarında ortak tecrübelere sahip olduğumu hatırlayacağım başka bir şahsiyeti tanımıyorum.
Şimdi bu ihtiyar direnişçi, çeşitli faaliyetlerle ve çabalarla dolu bir dosya ile İlahi muhasebenin huzurunda bulunmaktadır ve bu kader İslam Cumhuriyeti’nin tüm yetkilileri için geçerlidir.
Kendisi için en kalbi duygularımla İlahi affı, rahmeti ve mağfireti diliyor ve değerli eşi, evlatları, kardeşleri ve geride kalan diğer yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Allah bizi ve onu bağışlasın
Seyyid Ali Hamaney

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Ağustos 2020 (26) içerik yüklenmiştir.