AsyaHaberler

382 ölüme karşı en fazla 7 yıl hapis cezası verilebilecek

Bangladeş’te çöken ve 382 kişinin hayatını kaybettiği tekstil binasının sahibi en fazla 7 yıl hapse mahkum edilebilecek.

Bangladeş’te mahkeme, başkent Dakka’da geçtiğimiz hafta çöken ve 382 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan tekstil binasının sahibini sorgulaması için polise 15 gün süre tanıdı.

Bangladeşli yetkililer, geçtiğimiz Pazar günü Hindistan sınırı yakınlarında tutuklanan Muhammed Sohel Rana’nın yasadışı inşaat, ihmal ve işçileri tehlikeli koşullarda çalışmaya zorlamak suçlamalarıyla mahkeme önüne çıkarılacağını ve en fazla 7 yıl hapse mahkum edilebileceğini açıkladı.

Rana’nın babası Abdülhalik Rana da yardım ve yataklıktan tutuklandı.

Binlerce tekstil işçisi, Rana’nın idam edilmesi için başkent Dakka yakınlarındaki Ashulia sanayi bölgesinde bugün gösteri düzenlemişti. Güvenlik güçleri, bazı araçları ateşe veren göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Yasa dışı yollardan inşa edildiği belirlenen 8 katlı Rana Plaza, 24 Nisan’da çökmüştü.

Çin’in ardından dünyanın ikinci en büyük hazır giyim ihracatçısı kabul edilen Bangladeş’te, konfeksiyon sektörü işçilerinin yaşadığı güç koşulları bir kez daha gündeme getiren kazada, Rana Plaza’daki 5 konfeksiyon fabrikasında çalışan işçilerden 382’si yaşamını yitirmişti.

Tekstil işçilerinin yaklaşık 900’ü enkaz altında kalmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.