Haberlerİnsan Haklarıİranİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

39 yıldır işgal rejimi zindanlarında tutulan Esir Nail El-Bergusi’ye Destek İçin Ramallah’ta Gösteri Düzenlendi

Onlarca Filistinli dün Ramallah’ta 39 yıldır işgal rejimi zindanlarında esir tutulan Nail El-Bergusi’ye destek için gösteri düzenledi.

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Bakanlığı da dün Gazze’de “Esir Nail El-Bergusi… Kırk Yıllık Sabır ve Sebat” konulu bir panel düzenledi.

Esir Nail El-Bergusi, 2009 yılında İsrail zindanlarında en uzun süre yatan esir ve dünyada en uzun süreyle hapiste tutulan siyasi tutuklu olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Filistinli Esir Kulübü, Esir İşleri Yüksek Takip Heyeti ile Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti’nin çağrısıyla Ramallah’taki El-Menara Kavşağı’nda düzenlenen gösteriye katılanlar El-Bergusi’nin resimlerini ve Filistinli esirin serbest bırakılmasını isteyen pankartlar taşıdı.

Göstericiler ayrıca Nail El-Bergusi’nin ve diğer Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını isteyen sloganlar attı.

Filistinli esirin eşi İman Nafi’, 2011’de esir takasıyla özgürlüğüne kavuşan El-Bergusi’yi işgal güçlerinin haksız yere esir tuttuğunu söyledi.

Nail El-Bergusi’nin dünyadaki en uzun süre zindanda tutulan siyasi esir olduğunu belirten Nafi’, Filistinli esirin serbest bırakılması ve İsrail’in keyfi tavrına son verilmesi için müdahale çağrısında bulundu.

İşgal yönetimi esir El-Bergusi’yi 2011 yılında işgal askeri Gilad Şalit’e karşılık Filistinli binden fazla esirle birlikte serbest bırakmıştı.

İşgal güçleri 2014’te üç Yahudi yerleşimcinin kaçırılıp öldürülmesinden sonra 60 esirle birlikte El-Bergusi’yi de gözaltına almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.