EyyamullahHaberlerİranOrtadoğu

4 Kasım Emperyalizmle Mücadelenin Sembolü

Bugün Hicri Şemsi tarihine göre 13 Aban ve miladi 4 Kasım İran’da dünya emperyalizmiyle ulusal mücadele günü ve İran’daki Amerikan casusluk merkezi elçilik binasının ele geçirilmesinin yıl dönümüdür.

İslam inkılabının zaferi ve İran’da casusluk faaliyetlerinde bulunan Amerikalı binlerce askeri müsteşar ve sivilin sınır dışı edilmesinin ardından Tahran’daki Amerika elçiliğindeki çalışanlar casusluk ve anarşi çeteleri kurarak İran İslam inkılabının hayatını sarsmaya çalıştılar. Bu arada İran İslam cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni 2 Kasım 1979 tarihinde bir mesaj yayınlayarak üniversiteliler, öğrenciler ve dini medrese talebelerinin var güçleriyle Amerika ile mücadeleyi arttırmalarını istedi.

İslam inkılabı rehberinin bu mesajı ardından İranlı öğrenciler Amerika casusluk yuvasına dönüşen Tahrandaki Amerika elçiliğini ele geçirip 72 Amerikalıyı rehin aldı ve ele geçirdikleri belgelerle onların casusluk yaptıkları ve Amerika’nın İslam inkılabı muhaliflerine İran inkılabını çökertmeleri için yardım ettiklerini ispatladılar.

Rahmetli imam Humeyni ise bu günü ikinci devrim olarak adlandırdı. 4 Kasım İran tarihinde önemli bir gün olup üç önemli olayı zihinlerde canlandırıyor. İmam Humeyni (ra)’ın 1963 yılında Kapitülasyon tasarısıyla ilgili aydınlatıcı konuşmasından dolayı sürgün edilmesi, öğrencilerin Pehlevi rejimi güçlerince 1978 yılında katledilmesi ve Amerika casusluk yuvasının 1979 yılında İmam Humeyni’nin izinden giden öğrencilerce ele geçirilmesi hatırlanan olaylardır.

Her yıl 4 Kasım gününde, batının emperyalist siyasetlerine karşı olan İranlılar bu gösterilere katılıyor. Tahran halkı ise bugün Amerika casusluk yuvası önüne toplanarak bu ülkenin dünyadaki sultacı siyasetlerini kınıyorlar.

Amerika’nın Irak halkına dayatmaya çalıştığı güvenlik anlaşması benzeri ve yasaları aşan Kapitülasyon tasarısı, Amerika yöneticileri, askerleri ve halkına İran’da her hangi bir suç ve cinayet işlemeleri halinde İran mahkemelerine onları takip etme hakkını vemiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.