HaberlerİranOrtadoğu

4 Kasım, İran’ın emperyalizm karşısına dikildiği gündür

İran İslami Şura Meclisi Başkan Vekili Ebuturabi “Yevmullah 4 Kasım günü, ülkemizin üniversiteli kesimi başta olmak üzere İran halkının emperyalizm karşısına dikildiği günün yıl dönümüdür” dedi.

İslami Şura Meclisi 1. Başkan Vekili Hüccet-ül İslam Muhammed Hüseyin Ebuturabi bugün sabah Meclis’te yaptığı konuşmada, Yevmullah 4 Kasım gününün “Öğrenci Günü” olarak da anılması münasebetine değinerek “4 Kasım tarihi, öğrenciler ve üniversite çevreleri başta olmak üzere İslami İran’ın ABD emperyalizminin liderlik ettiği istila düzenine karşı çıktığı ve bu düzenin karşısına dikildiği günün yıldönümüdür” ifadesini kullandı.

Ebuturabi konuşmasının devamında “Bilinçli ve mantık sahibi her politikacı şunu çok iyi bilmektedir ki, İran İslam Cumhuriyetinin 30 yıllık ömrü boyunca bu ülkenin, dini öğretilere dönmesi, İslam ümmetinin uyanışı ve dünya mazlumlarının yeniden canlanmaları sayesinde sulta düzenine dayalı ABD, çeşitli halkların milli menfaatleri ve dünya Müslümanlarının değerleriyle karşı karşıya geldiğinde, yenilmenin acı tadını iyice tatmıştır” dedi.

Meclis 1. Başkan Vekili Ebuturabi ayrıca, ABD’nin özellikle bölgede başlattığı savaşlarda yenilgiyi tamamıyla tattıktan ve dünya halklarının kin ve nefretleriyle karşı karşıya kaldığını fark ettikten sonra değişim politikasını gündeme getirerek yeniden itibar kazanmaya çalıştığını belirterek “Obama’nın değişim politikası, ABD’nin geçmişinde ve özellikle de George Bush’un iktidar döneminde İslam ülkelerinin zihninde oluşan çirkin ABD imajını örtme niyetiyle gündeme getirildi” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.