HaberlerOrtadoğuSuriye

4. Uluslararası Parlamento Başkanları Konferansının sonuç deklarasyonu yayınlandı

Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde bugün çalışmalarını tamamlayan 4. Uluslararası Parlamento Başkanları Konferansının katılımcıları; terörü tüm şekilleri ve olgularıyla kınadı.

Suriye’nin Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihat el Lahham başkanlığındaki heyetle katıldığı konferans katılımcıları yayınladıkları sonuç deklarasyonunda dünya devletleri ve halklarının maruz kaldıkları tehlikelere karşı koymada parlamentoların misyonuna dikkat çekti. Deklarasyonda savaş, şiddet, yoksulluk ve açlığın olmadığı bir dünya yapılandırma çabalarında bulunmanın önemine vurgu yapıldı.

Deklarasyonda teröre karşı mücadele ve ilgili uluslar arası anlaşmaların yanı sıra BM ve Güvenlik Konseyi kararlarının hayata geçirilmesinde dünya parlamentoları arasında işbirliği ve koordinasyonun pekiştirilmesi gereğinin altı çizildi.

Konferansta Suriye heyetine başkanlık eden Meclis Başkanı Lahham konferans çalışmaları kapsamında Hindistan, Moritanya ve Vietnam parlamentoları başkanları ile ayrı ayrı temaslarda bulundu.

Suriye’deki son durumlar ve Suriye’nin devlet ve halk olarak teröre karşı verdiği savaşın gerçeğine ışık tutan Lahham; parlamentolar arasında temas ve işbirliğinin halkların çıkarlarına hizmet etmesiyle bu işbirliğinin pekiştirilmesi önemine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.