HaberlerKuzey Amerika

40 ülkenin temsilcisi Trump’ın siyasetlerine karşı çıktı

Dünya Ticaret Örgütü’nün ürün konseyi oturumunda 40’dan fazla ülke temsilcisi ABD başkanı Trump’ın gümrük vergilerini arttırmasına karşı çıktılar.

Sözkonusu ülkelerin temsilcileri Amerika’nın tek yanlı siyasetlerinin kaygı verici olduğunu bildirirlerken Amerika’dan uluslararası kanunlara bağlı kalmasını istediler.

Yapılan açıklamalarda Amerikan başkanı Trump’ın siyasetlerinin dünyada ticaret savaşını tetikleyeceği ve bunun son derece tehlikeli olacağına yer verildi.

Bu arada Amerika’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinden çıkmaya hazırlandığı da bildiriliyor.

(ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Ticaret Örgütü’nün ülkesine ‘çok kötü’ davrandığını belirterek bunu sürdürmesi durumunda ‘bir şey yapacaklarını’ söyledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile dün Beyaz Saray’daki görüşmesi sırasında gazetecilere açıklama yapan Trump “Dünya Ticaret Örgütü ABD’ye çok çok kötü davranıyor, umarım yollarını değiştirirler” dedi.

Trump’ın açıklaması, Axios haber sitesinin, ABD’nin DTÖ’nün temel kurallarını göz ardı edecek bir yasa tasarısının ayrıntılarını yazmasının ardından geldi. Axios’un haberine göre, Trump’ın direktifi üzerine hazırlanan “ABD Adil ve Karşılıklı Tarifeler Yasası” başlıklı tasarı, Beyaz Saray’a gümrük tarifelerini istenilen zaman ve şekilde değiştirme hakkı tanıyor.

Tasarı, ABD yönetimine, DTÖ’nün ülkelerin ticaret yaptıkları ülkelere serbest ticaret anlaşmaları dışında farklı tarifeler uygulamasını önleyen kuralına uymama hakkı tanıyor.

Trump iki gün önce yaptığı açıklamada ABD’nin, DTÖ’de büyük bir dezavantajı olduğunu belirtti ve örgütten çekilme ihtimalleriyle ilgili soruyu “Şimdilik herhangi bir şey planlamıyoruz ama bize düzgün davranmazlarsa bir şey yapabiliriz” diye cevapladı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.