HaberlerİranOrtadoğu

40 Yıldır Devam Eden İslam Cumhuriyeti Süresince Hiçbir Zaman Olağanüstü Hal İlan Etmedik

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri; Bölge ülkelerinin birçoğunda halka gösteri yapma hakkı tanınmamaktadır, bu ülkelerde halkın gösteri yapması kriz ve karmaşa olarak görülmektedir.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani el-Alem haber kanalına verdiği röportajda yakın zamanda İran’da yaşanan protestolarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: Halkın, haklarını savunmak için gösteri yapma hakkı dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur. Hepiniz Trump’ın başkanlığa seçilmesinin yıldönümünde Amerika’da birçok gösteri yapıldığına şahit oldunuz, ne yazık ki bölge ülkelerinin birçoğunda halka gösteri yapma hakkı tanınmamaktadır, bu nedenle yönetimin seçimle işbaşına geldiği ve halkın kendi geleceğini seçme hakkına sahip olduğu İran’da böyle bir olay yaşanması hala aşiretle yönetilen ülkeler açısından çok ilginçtir, bu ülkelerde halkın gösteri yapması kriz ve karmaşa olarak görülmektedir. Konuyla ilgili dinlemeye değer bir anımı anlatmak istiyorum; bu ülkelerin liderlerinden biri İran’a yaptığı ziyarette bana “sizin gazete ve dergileriniz eleştirileri ve anlaşmazlıkları çok fazla yansıtıyor ve bu durum halkın tahrik olmasına neden olur, siz neden buna engel olmuyorsunuz?” dedi. Ben ona şöyle cevap verdim; Bu İslam İnkılabından sonra halka tanınan rahat yaşam koşullarıdır ve biz sadece bu konuda endişe duymamakla kalmıyor buna resmi olarak destek veriyoruz; elbette o, bu tür bir bakış açısının kendi halkını etkilemesinden korkuyordu.

İran İslam Cumhuriyeti anayasasında halka yasalara uygun olarak gösteri ve protesto yapma hakkı tanınmıştır

İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamanei’nin temsilcisi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: İran İslam Cumhuriyeti anayasasında halkın protesto ve gösteri yapmasın onların doğal hakkı olduğu belirtilmiş ve halkın görüşlerini ve taleplerini dile getirmede özgür olduğu ifade edilmiştir; bize göre yakın zamanda gerçekleşen bu gösteriler de normal bir seyirde başladı ancak bazı provokatörler huzursuzluk ve karmaşa ortamı yaratmak amacıyla gösterilerde şiddete başvurdu. Halk gösterilerin amacından sapmaya başladığını fark ettiğinde provokatörlerle saflarını ayırdı ve onlara destek vermedi. Bunun anlaşılması için özel bilgi paylaşımına gerek yok. Diktatör rejimlerin dolaylı olarak yönettiği medya kanallarına bakıldığında bu açıkça görülmektedir. Ya da basit bir analizle bunu anlamak mümkün; bir ülkenin devlet başkanı twitter sayfasında yaptığı paylaşımda “ben itirazların artması için gereken her şeyi yapacağım ve İran konusunu güvenlik konseyine taşıyacağım ya da bu ülkenin BM’deki temsilcisi basın toplantısı düzenleyerek gösterilerde atılan yıkıcı sloganları tekrar dile getirecektir” ifadelerini kullanması gösterileri amacından saptırma çalışmalarının ispatı değil mi? Halk, ülkelerinin bölgedeki iktidarından rahatsız olanların intikam almak amacıyla yaptıklarını gördüğünde, doğal olarak, provokatörlerle saflarını ayırdı. Bizim iç yara olarak adlandırdığımız bazı sorunların çözümü için yapılan çalışmalar birkaç ay önce başladı ve şuan planlı bir şekilde ilerlemektedir ve sorunların en kısa sürede çözümüne odaklanmışken yabancı hiçbir uçağın havaalanlarımıza inmesine izin vermeyeceğiz, sorunların çözümü için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve ülkemizin bu sorunların üstesinden gelecek güce sahip olduğundan eminim.

İran’da 40 yıldır devam eden İslam Cumhuriyeti süresince hiçbir zaman olağanüstü hâl ilan etmedik

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Ülkemizde olağanüstü hal yasası bulunmuyor, İran’da 40 yıllık İslam Cumhuriyeti süresince, bazı kriz durumlarına rağmen, hiçbir zaman olağanüstü hâl ilan etmedik, ancak Fransa’da bazı bölge ülkeleri tarafından desteklenen tekfirci teröristlerce oynanan oyunun ardından olağanüstü hâl ilan edildi yine Türkiye’de hala olağanüstü hâl devam ediyor ancak İran’da gösterilerin bitmesinden 1 hafta sonra her şey normale döndü. Hatta gösteriler devam ederken bile hayat normal seyrinde idi, İran’da 80 milyon kişi var ve bu gösteriler çok küçük çaplıydı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.