HaberlerAmerikaDünyaOrtadoğu

4+1 Grubu ile İran, New York’ta toplanmayacak

İran ve Batılı ülkeler tarafından yapılan açıklamalarda, New York’ta BM Genel Kurulu toplantısının marjında 4+1 Grubu ile İran arasında toplantı düzenlenmeyeceği bildirildi.Bu bağlamda açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, “New York’ta Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısı gündemde olmayacak ve anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında ikili görüşmeler yapılacak” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Fransa Dışişleri Bakanı’nın New York’taki BM Genel Kurulu toplantısı sırasında İran nükleer anlaşmasıyla ilgili ortak bir toplantı yapılacağı yönündeki iddialarına tepki göstererek, “Nükleer anlaşma, toplantıda bulunan dışişleri bakanlarının görüşeceği konulardan birisi olacak; ancak İran ile nükleer anlaşmaya taraf 4 + 1 ülkeleri ile görüşme gündemde değil ve ikili görüşmeler yapılacak” dedi.Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Ofisi Sorumlusu Barks Ragles, gazetecilerle telefonla yaptığı açıklamada, Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılması görüşmelerinin yeni turu için tarihin henüz kesinleşmediğini ifade etti.

Amerikalı üst düzey diplomat, Nükleer Anlaşma’ya eşzamanlı dönmek için diplomatik sürece bağlı olduklarına işaretle, bu yola devam devam edeceklerini kaydetti.

Aynı kaynak, ABD’nin Nükleer Anlaşma görüşmelerine dönmeye hazır olduğuna işaretle, İran’ın da yaklaşımını yakın zamanda duymalarını temenni etti.

ABD’li yetkili, Washington’un bu bağlamda BM Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri, Batı Asya’daki dost ve müttefikleriyle istişareye devam ettiğini vurguladı.

ABD ve İran dışişleri bakanları arasında New York’ta görüşme gerçekleşmeyeceğini de hatırlatan Amerikalı diplomat, Viyana’da dolayı görüşmelerin sürmesini beklediklerini kaydetti.

AB tarafından yapılan açıklamada da İran ile 4+1 Grubu üyelerinin New York’ta toplanmalarının gündemde olmadığı bildirildi.İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere dün New York’a gitti. Emir Abdullahiyan’ın 4 gün sürecek New York ziyareti sırasında yaklaşık 50 toplantı ve görüşmesi olacak.Bu arada, ABD’li bir yetkili, Washington’un nükleer anlaşma görüşmelerine dönmeye hazır olduğunu ileri sürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.