AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

50000 Gazzeli Mısır vatandaşlığına alındı

Mısırlı yetkililer, Gazze’de yaşayan 50 bin Filistinlinin son birkaç ay içerisinde Mısır vatandaşlığına alındığını açıkladı.

Mısır’da yayımlanan el-Vatan gazetesine demeç veren Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, içişleri bakanlığına Yüksek İdare Mahkemesinin anneleri Mısırlı olan tüm Filistinlilerin kayıtsız şartsız vatandaşlığa kabul edilmesi yönündeki kararını uygulaması yönünde talimat verildiğini açıkladı.

Mısır’daki 25 Ocak devriminden sonra Mısır vatandaşlığına kabul edilen Filistinli sayısında benzersiz bir artış olduğunun kaydedildiği haberde, Mısır’ın Ürdün’den sonra Filistinlilere en çok vatandaşlık veren ülke olduğu bildirildi.

Mısır vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunan 35 bin Filistinlinin müracaatlarının incelenmekte olduğunu belirten Mısırlı yetkili, 2013 yılı başlarına kadar Mısır vatandaşlığına geçen Filistinli sayısının 100 bine ulaşacağını söyledi.

Mısır yönetimi 2004 yılında aldığı bir kararla anneleri Mısırlı olan herkese vatandaşlık verirken, 1965 yılında Filistinlilerin kimliğinin korunması gerekçesiyle Arap Birliği tarafından alınan karara dayanarak Filistinlileri istisna ediyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.