Suriye

Suriye Ekonomi Bakanı: Yeniden inşada öncelik İran’a ait

Suriye Ekonomi Bakanı: Yeniden inşada öncelik İran'a ait

Suriye Ekonomi Bakanı Muhammed Samer el-Halil, İran firmaları ile Suriye’de ortak ekonomik faaliyet yapmak için gereken koşulların hazır olduğunu açıkladı.

İRNA’nın haberine göre, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Muhammed İslami ile Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samer el-Halil’in katılımıyla İran Ticaret, Sanayi ve Madenler ve Tarım Odası’nda düzenlenen İran-Suriye Ortak Ekonomik Toplantısı’nda konuşan Suriyeli Bakan, İran şirketlerinin Suriye ekonomisinin çeşitli sektörlerinde ortak girişimlerde bulunmasına yönelik gerekli koşulların hazır olduğunu dile getirdi.

Suriye’de ticari ve endüstriyel faaliyetlerde herhangi bir engel bulunmadığını açıklayan el-Halil, “Şuanda Suriye iç savaşından kaynaklanan sorunlardan dolayı malların üretimi ve temini konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Bazı eksikliklerin İran şirketleri ile ortak girişimler ve İran’dan ithalat yaparak gidermeyi umuyoruz” diye konuştu.

“İki ülke ilişkileri, uzun vadeli ve stratejiktir ve taraflar arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde işbirliğin geliştirilmesi için iyi koşullar mevcut” diyen Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı, “Suriye’deki durum göz önüne alındığında, ülkemize yatırım yapılarak özellikle Orta Asya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine mal ihracatı için iyi bir fırsat oluşmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’nin 8 yıl süren savaşta birçok sorunla boğuştuğunu ve fabrikalarının çoğunun imha edildiğine işaret eden Suriyeli yetkili, ülkesinin ucuz işgücü dolayısıyla İranlı şirketlerin avantajlı olduklarını sözlerine ekledi.

Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmud da toplantıda yaptığı açıklamada, İran Ticaret, Sanayi ve Madenler ve Tarım Odası’nda yapılan bu toplantıdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Suriye’nin üretim sürecine devam etmek için İran şirketleri ile ortak ekonomik faaliyetler yapmak istediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.