DünyaHaberler

5+1 grubu İran ile müzakere etmelidir

Rusya Bilim Akademisine bağlı Doğu Bilimi Enstitüsü Başkan yardımcısı İlya Zaitsev, 5+1 grubunun İran İslam Cumhuriyeti ile baskı olmadan eşit şekilde müzakerelere gitmesi gerektiğini belirtti.

Moskova’da açıklamalarda bulunan Zaitsev “İran’ın nükleer meselelerinin çözümü yönünde müzakerelerin yapılması için tüm ülkelerin ve 5+1 grubunun çabasına baş vurulmalı. 5+1 grubu üyeleri, nükleer meselenin çözümü konusundaki tutumunda İran’ın temel ve yasal haklarını dikkate almalı” dedi.

Rus uzman, İran’ın nükleer meselesindeki tüm taraflardan, uygun bir çözüm yolu bulunması için ortaya çıkan fırsatı kullanmalarını da istedi.

Uzmana göre İran’ın UAEK ile iş birliği, nükleer programının içeriği ile ilgili gündeme gelen kaygıları bertaraf edecek ve bu süreçte başta ABD olmak üzere iddia sahibi ülkeler de iddiaları ile ilgili kanıt sunmalılar.

Zaitsev “UAEK, söz konusu ülkelerden iddialarını yazılı olarak sunmalarını istemeli böylece İran bu iddialara uygun bir yanıt verebilir” dedi.

Rusya’nın İran’ın nükleer programı konusundaki tutumunun değişmez olduğunu vurgulayan uzman “Moskova, Tahran’ın nükleer haklarına saygı gösteriyor, baskılara ve yaptırımlara karşıdır. Moskova aynı zamanda nükleer faaliyetler konusundaki kalan şüpheleri gidermek için İran’ın Kurum ile iş birliğini sürdürmesini istiyor” dedi.

Buşehr nükleer santralının son aşamaya geldiğini de vurgulayan Zaitsev, Moskova’nın İran’da bu tür santraların yapımında iş birliği sürdürme taraftarı olduğunun da altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.