HaberlerİranOrtadoğuSuriye

6 maddelik İran teklifi Suriye’de çözüm için en iyi yoldur

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye buhranının çözüm yolu için en iyi yöntemin İran’ın 6 maddelik teklif paketi olduğunu söyledi.

Salihi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye sorununun ancak barışçı görüşmeler yoluyla giderilmesinin mümkün olduğunu aksine hale bu buhranın daha da çıkmaza gireceğini belirterek İran’ın 6 maddelik önerisinin Suriye konusunda çok kapsamlı bir paket olduğunu dile getirdi.

Suriye krizinin çözümü için İran’ın gösterdiği çabalara işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Suriye için yabancı reçeteyi kabul etmeyeceklerinin sorunun Suriyelilerin kendi içinde çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Salihi, aşırılık yanlısı çevrelerin ve onların hamilerinin Suriye buhranının asıl amilleri olduklarını belirterek bu gün Suriye’de sivillerin öldürülmesi ve evlerinin yerle bir edilmesinde teröristlerin hamilerinin de suçlu olduklarını söyledi.

İran dışişleri bakanı bu akşam düzenlenecek olan İran’daki yabancı ülkelerin büyükelçileri oturumunda İran’ın 6 maddelik önerisini açıklayacak. İran, Suriye sorununun, Suriye yönetimi ve muhalifler arasında milli diyalog çerçevesinde, önce geçici hükümet ve ardından seçimle belirlenecek hükümet sisteminde bir yöntemle çözüleceğine inanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.