HaberlerİranOrtadoğu

60 ülkeden 200 yetkili Tahran konferansına katılacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, ABD’nin İran aleyhine tehditlerini BM’ye şikayet edeceğini söyledi.

Mihmanperest, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’a yönelik nükleer silah kullanacağı ABD’nin tehdidi üzerinde İran’ın, Birleşmiş Milletler nezdinde bu ülkeyi hukuken şikayet edeceğinin bildirdi.

Mihmanperest, 18 ve 19 Nisan’da Tahran’da düzenlenecek silahsızlanma konferansına değinerek,bu konferansa 60 ülkeden 200 üst düzey yetkili olmak üzere 15 dışişleri bakanı katılacağını ilan etti.

Mihmanperest ayrıca, en az 200 yerli ve yabancı basın mensubu konferansın haberlerini dünyaya bildireceklerini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, nükleer silahsızlanmada milletlerin genel iradesi egemen olduğundan, Tahran’da düzenlenedcek silahsızlanma konferansa katılımın geniş olduğunu vurguladı.

Mihmanperest, Tahran nükleer araştırma reaktöün yakıtını temin etmek için Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’na üye ülkeleri arasında bu hususta işbirliği yapmaya hazır olan ülkelere yönelik İran’ın yaklaşımı olumlu olacağını ifade etti.

Tahran araştırma reaktörün yakıtını temin etmekte UAEK yükümlü olduğunu açıklayan Mihmanperest, “İlk kez İran bu isteğini Amerika, Rusya ve Fransa ile paylaştı ve bu ülkeler de İran’ın isteğine olumlu yanıt verdiler. Ama bu konu somutlaştığı anda bir sonuç elde edilmedi. Ardından, UAEK Başkanı, konuyu başka ülkelerle paylaştığını ilan etti”şeklinde konuştu.

Mihmanperest, Tahran araştırma reaktörün yakıtı için İran daha fazla bekleyemeyeceğini, bunun için somut adımlar atmaya karar verdiğini ve bu çerçevede ülke içi yakıt üretmeye başladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.