İslami Davet

62 İnsan hakları kurumu Arabistan’ı şikayet etti

2 Eylül 2017 10:36

Uluslararası İnsan Hakları Sivil Toplum Kuruluşları Koalisyonu BM’ye başvurarak, Yemen’de Suudi Arabistan’ın işlediği insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını araştırmak için bağımsız bir araştırma komisyonun kurulmasını istedi.

Lo monde gazetesinin internet sitesinin bildirdiğine göre 62 Uluslararası İnsan Hakları Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan koalisyon BMGK daimi üyeleri ve BM insan hakları konseyi gözlemcilerine yazdığı mektupta, Yemen’de sivillerin Arabistan tarafından öldürülmesi, ve bu saldırılarından kaynaklanan kolera salgını ve kıtlık hakkında uyarıda bulundu.

Uluslararsı Af Örgütüne üye olan 2 ülke ve insan hakları gözlemcisi söz konusu mektubu imzalayanlar arasındalar.

62 Uluslararası İnsan Hakları Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan koalisyon ayrıca başta Yemen’in kuzey batı bölgesi olmak üzere büyük hasarlara uğrayan bölgelere insani yardımların ulaştırılmasına izin verilmemesinden endişe duyduklarını bildirdiler. Koalisyon Yemen başkenti Sana’da okullar, hastaneler, pazarlar ve evlere yapılan saldırıları, Arabistan rejimin “ savaş suçu” olarak değerlendirerek kınadı.

Suudi Arabistan’ın Mart 2015’ten beri Yemen’e düzenlediği saldırıda şimdiye kadar aralarında bir çok kadın ve çocuğun da bulunduğu en az 10 bin sivil hayatını kaybetti.

62 İnsan hakları kurumu Arabistan’ı şikayet etti Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık