AsyaAvrupaHaberler

7 İngiliz askeri öldürüldü, İngiltere karıştı

İngiltere’de Avam Kamarasındaki partiler arasında, İngiliz askerlerinin Afganistan’daki varlığı konusunda ilk çatlak oluştu. Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg, 7 İngiliz askerinin Afganistan’da ölümünün ardından, gençlerin yaşamının politikacılar tarafından harcandığını belirterek, hükümetin Afganistan stratejisinin gözden geçirilmesini istedi.
Hükümete “çok geç olmadan yeniden düşünülmesi tavsiyesinde” bulunan Clegg, Helmand bölgesinde görev yapan İngiliz askerlerinin ekipmanının da iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.
The Daily Telegraph gazetesi için bir makale de yazan Clegg, şu ifadeyi kullandı:
“Yakın zamanda meydana olaylar beni ilk kez kendime bir soru sormaya yöneltti. Bir şeyleri doğru yapıp yapmadığımızı düşündüm. Hükümetimizin oradaki işi doğru yapmak için gerekli strateji ve taktiğe sahip olup olmadığına bakmalıyız. Gencecik kadın ve erkeklerimiz, sırf politikacılar doğru dürüst strateji belirleyemediği için hayatını kaybetmemeli.”
İngiltere Savunma Bakanı Bob Ainsworth’un, “Afganistan’ın İngiliz askerleri için bir Vietnam olduğu” suçlamalarını reddettiği günlerde gelen bu eleştirinin yanı sıra bir adli tıp uzmanı, Afganistan’da mayın patlamasında İngiliz personelin ölümünün ardından, hükümeti bölgede kullanılan hafif zırhlı askeri araçların güvenliğini gözden geçirmeye çağırdı.
Devon bölgesinden Afganistan’a göreve giden ve burada ölen askerin naaşı üzerinde incelemede bulunan Devon adli tıp kurumu başkan yardımcısı Darren Salter, bu tür araçların mayınlara direncinin yeniden ölçülmesi için Savunma Bakanı Ainswqorth’a resmi başvuru yapacağını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.