AvrupaDünyaHaberlerOrtadoğu

7. KOEP Ortak Komisyon toplantısı tamamlandı

Viyana’da düzenlenen 7. KOEP Ortak Komisyon Toplantısı 3 saatlik görüşme sonrası tamamlandı.

Dün Viyana’da yapılan toplantıda genelde ABD’nin KOEP ile ilgili tutumu ve İran’ın Kazakistan’dan almak istediği 950 ton sarı pasta konuları inceledi.

Toplantının başkanlığını İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi ve AB Dış Politika Komiseri Yardımcısı Helga Schmidt yaptılar.

Toplantıya Irakçi ve Schmidt’in yanı sıra İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecit Tahtirevançi da katıldı.

Bu toplantı Trump yönetiminin işbaşına geldikten sonra düzenlenen ilk toplantıydı.

Toplantı sonrası Irakçi yaptığı açıklamada, ‘’ABD delegasyonu resmi tutum olarak KOEP’i gözden geçirdiklerini fakat bu süreçte taahhütlerine bağlı olduklarını ifade etti’’ dedi.

Ortak Komisyon toplantısının iyi geçtiğini ifade eden Irakçi, tüm tarafların taahhütlerine bağlı olduklarını dile getirmelerinin önemli bir konu olduğunu söyledi.

ABD’nin şimdiki tutumunun KOEP’e bağlı kalmak olduğunu ifade eden Irakçi, ‘’ABD’nin KOEP’i gözden geçirmekte olduklarını ve diğer negatif sözleri KOEP’in uygulanması için gereken olumlu atmosferden uzaktır ‘’ dedi.

İran’ın da KOEP’i incelediğini söylediğini ifade eden Irakçi, ‘’Biz de KOEP’i sürekli inceliyoruz ve bu yönde her 3 ayda bir İslami Şura Meclisine rapor sunuyoruz’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.