HaberlerLübnanOrtadoğu

7.Kudüs Konferansı sona erdi

Lübnan’da düzenlenen Kudüs Yıllık 7. Konferansı, Kudüs’ü ve halkının işgale karşı direnişini desteklemeyi hedefleyen çabaları sürdürme çağrısı yaptı.

Konferans dün yayınladığı nihai bildirisinde, Kudüs’ün daimi Arap Kültür başkenti olarak ilan edilmesi amacıyla büyük çabalar harcanması ve bu ilanın resmi olarak kabul edilmesi için Arap Birliği ve Arap Kültür Bakanları Konseyi ile temasa geçilmesi gerektiği belirtildi.

Bildiride, Kudüs’e yönelik saldırıları, topraklara ve evlere el koyma, halkını kovma, yerleşim birimleri kurma, Arap, İslam ve Hıristiyan özelliklerini değiştirme, Mescidi Aksa’nın altında kazıları sürdürme yoluyla Kudüs kentini Yahudileştirme çabaları kınandı.

Konferans bildirisinde, Arap ve İslam ülkelerine Kudüs ve Mescidi Aksa’nın karşı karşıya olduğu tehlikeleri incelemek, kurtarılması, korunması ve Yahudileştirilmesinin engellenmesi için açık ve net bir strateji belirlemek amacıyla acil bir toplantı düzenleme çağrısı yaptı.

Bildiri, Filistin Davasının yaşadığı tehlikelere ve İsrail düşmanı tarafından tasfiye edilme çabalarına karşı uyardı.

Kudüs Konferansı Bildirisinde, Filistinli mültecilerin diyarlarına geri dönme hakkına vurgu yaparak, Arap Birliği, İslam Konferansı Örgütü ve BM’ye, Kudüsü, İslam ve Hıristiyan kutsal yerlerini koruma, İsrail işgal hapishanelerindeki esirlerin serbest bırakılması ve topraklara el koyma icraatlarının durdurulması konusunda sorumluluklarını yüklenme çağrısında bulundu.

Bildiri ayrıca, Arap ve İslam ulusuna Filistin ve Gazze halkına dayatılan ablukanın kaldırılması, Filistin halkının yaşadığı siyasi bölünmeyi sona erdirmesi ve ortak ulusal program üzerine anlaşması konularında yardım etme çağrısı yaptı.

Kudüs Konferansı nihai bildirisinde “Kudüs, bütün milleti birleştirme simgesi ve uykusundan uyanmasının yoludur. İsrail işgaliyle çatışmada başarıya ulaşmak için ulusun birliği sağlanmalıdır. Filistin halkının kurtuluş ve özgürlüğüne inanan bütün taraflar, aralarındaki anlaşmazlıkları sona erdirerek işgale, zulme ve devam eden ablukaya karşı mücadele etmeye koyulmalıdır” diye belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.