FilistinHaberlerOrtadoğu

75 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Abdullah El-Bergusi’nin durumu kötüleşiyor

Mandela İnsan Hakları Müessesesi, El-Kassam Tugayları komutanlarından 41 yaşındaki esir Abdullah El-Bergusi’nin sağlık durumunun kritik bir döneme girdiğini belirterek, yetmiş beş gündür açlık grevi eylemini sürdüren Filistinli esirin hayatından endişe ettiklerini söyledi.

Müessese Başkanı Avukat Buseyne Degmag, El-Ufule Hastanesi’nde tutulan esir Abdullah El-Bergusi’yi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Filistinli esirin çok zor bir halde yatağında yattığını, üzerindeki yorgunluk ve bitkinlik belirtisinin açıkça görüldüğünü ifade etti.

Esir Abdullah El-Bergusi’nin sağlık durumunun çok kötü olmasına rağmen yoğun güvenlik tedbirleri altında tutulduğuna dikkat çeken Degmag, Filistinli esirin sağ elinin ve sol ayağının yatağa kelepçeli olduğunu söyledi.

El-Ufule Hastanesi’nde esir Abdullah El-Bergusi’nin dört kez toplardamar ve böbrek röntgeni çekildiğini ve böbreklerinin tamamen iflas etmiş halde olduğunun ortaya çıktığını bildiren Degmag, Filistinli esirin kendisine “Bedenim artık iğne kabul etmiyor. Cezaevi idaresinin açlık grevine son vermem için yaptığı baskıya rağmen taleplerim kabul edilinceye kadar açlık grevine son vermeyeceğim” dediğini ifade etti.

Avukat Buseyne Degmag, esir komutan Abdullah El-Bergusi’nin açlık grevi eylemine başladığından bu yana yaklaşık 20 kilo kaybettiğini ve vücudunun her yanında ağrılar hissettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.