AfrikaHaberler

800 kişinin öldüğü ülkede başkan kutlama derdinde!

Kamerun’un kuzeyinde patlak veren sıtma salgınında yaklaşık 800 kişinin öldüğü açıklanırken; devlet başkanı kutlama hazırlığı yapmakla suçlanıyor.

Kamerun Kamu Sağlığı Bakanlığı’na göre, ülkede sıtmadan dolayı 800 kişi hayatını kaybetti, 12 binden fazla kişi ağır hastalandı. Devlet Başkanı Paul Biya ise 6 Kasım’da liderliğinin 31. yılı kutlamaları hazırlıklarına odaklanarak, salgında artan ölü sayısını göz ardı etmekle suçlanıyor.

Yetkililer, salgın nedeniyle yaklaşık 800 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, son üç haftada sıtmadan hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü hamile kadınlar ve küçük çocukların oluşturduğu belirtildi.

Sağlık görevlileri tarafından “ani ve şiddetli” olarak tanımlanan salgında, 10’dan az tedavi merkezinin hizmet verdiği, binlerce kadın ve çocuğun, cibinliksiz aşırı kalabalık odalarda ya da açık havada yatırıldığı kaydedildi.

Maroua bölgesinde son dönemde aşırı yağışların, sivrisinekler için uygun üreme koşullarını barındıran su baskınlarına neden olduğuna dikkat çekildi.

Kamerunlu gazetecilerden oluşan bir heyet, devlet radyosunda, hükümeti salgınla ilgili haberleri yaymamak ve uluslararası yardım talebinde bulunmamakla eleştirdi.

Kamerun Tıp Konseyi, Batı Afrika ülkesinde doktor başına 40 bin hastanın düştüğünü, şu anda ülkede binden az hekimin görev yaptığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2010 yılında dünyada 660 bin kişi sıtmadan öldü.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.