DünyaHaberler

86 İslam aliminden çelik duvar haram fetvası

86 İslam alimi, Gazze’nin Rafah Sınır Kapısı’nı kapatmanın ve Mısır’ın yerin altında ve üstünde Gazze sınırına çelik duvar örmenin Gazze halkını boğmak anlamına geldiği için haram olduğunu belirterek, Ezher’e bağlı İslami Araştırmalar Merkezi’nin verdiği fetvanın da batıl olduğunu ifade etti.

İslam alimleri dün (25 Ocak Pazartesi) yayınladıkları fetvada şunları söyledi: “Allah’tan korkumuz ve ümmete karşı sorumluluk hissimizden hareketle Gazze’nin sınır kapılarını kapatmanın ve yine Gazze’ye duvar örmenin haram olduğunu ilan ediyoruz. Çünkü bu ikisinde ABD ve Siyonistlere boyun eğerek dinde, insanlıkta, komşulukta ve Araplıkta kardeşlerimiz olan Gazze’deki insanlara sıkıntı verme, hayatlarını dar etme söz konusudur”.

Ezher’in duvarın inşasına cevaz vererek yüce makamına ve misyonuna leke sürdüğünü belirten alimler, Ezher’in verdiği fetvanın ısmarlama olduğunu, şekil ve içerik olarak da içtihattan uzak batıl bir fetva olduğunu ifade etti.
Kahire Üniversitesi İslam Hukuku profesörü Salahuddin Sultan, Suudi Arabistan’dan davetçi ve akademisyen İvad bin Muhammed el-Karni, Uluslararası İslam Fıkhı Merkezi’nde uzman Dr. Ahmed er-Reysuni, Dünya Müslüman Alimler Birliği üyelerinden birkaç kişinin yanında onlarca alim daha yayınlanan fetvaya imza attı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.