FilistinHaberlerOrtadoğu

9 Filistin milletvekili serbest bırakıldı

Filistin Meclis Sekreteri Ahmed er-Ramhi işgal devletinin daha önce büyük bir korsanlık örneğini göstererek kaçırdığı milletvekillerinden 9 kişiyi daha serbest bıraktığını duyurdu.

Filistinli vekillerin serbest bırakılması üzerine dün (02 Eylül Çarşamba) bir açıklama yapan Ramhi şöyle dedi: “Serbest bırakılan vekiller şunlardır, Cenin’den Halid Süleyman, Halid Yahya, İbrahim Dahbur, Nablus’tan Yasir Mansur ve Hasan el-Burini, Tulkerem’den Riyad Ridad, Kalkiliya’dan İmad Nevfel, Silfit’ten Nasır Abdulcevad ve el-Halil’den Muhammed Ebu Cuhayşe.”

Dokuz milletvekilinin serbest bırakılmasıyla Siyonist işgal zindanlarında esir bulunan Filistinli vekillerin sayısı 23’e düşmüş oldu. Bunlardan 7’si idari olarak, 16’ısı ise işgalcilerin verdiği değişik cezalarla hapishanelerde tutuluyor.

Rahmi, toplantı yeter sayısına ulaşılması halinde meclisin çalışmaya başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine şöyle dedi: “Çoğunluk sağlanamazsa tabii ki meclisi de çalıştıramayız. Çoğunluğu sağladığımızda elbette ki meclisi harekete geçirmek için çaba göstereceğiz. Filistin Meclisi’nin sorunu hukuki değil, siyasidir. İç ihtilafların sona erdirilmesini ve şu anki durumun değişmesini umut ediyoruz”

Serbest bırakılan vekillerin el-Halil şehrindeki Zahiriye kasabasında karşılandıklarını belirten Ramhi, daha sonra kendi şehirlerine yolcu edileceklerini ifade etti.

Vekilleri karşılamaya İslamî Direniş Hareketi’ne mensup vekillerin yanı sıra kalabalık bir vatandaş grubu katıldı.

Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk ve Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr serbest bırakılan vekillere tebriklerini sunarak, zindan karanlığının geçici olduğunu, er veya geç son bulacağını ifade ettiler.

Zindandan çıktıktan sonra bir açıklama yapan Cenin milletvekilleri ise Filistin halkına önemli mesajlar verdiler. İç bölünmenin sona erdirilmesi ve vatanın iki parçasının yeniden birleştirilmesi için çaba göstermenin gerekliliğini vurgulayan vekiller, Filistin halkının çıkarına olacak adımların atılmasını istediler.

Kalabalık bir gruba hitap eden vekiller, sadece işgal devletinin istifade ettiği ihtilaflara son verilmesi çağrısında bulunarak, kendilerinin de Filistin halkına hizmet etmeye devam edeceklerini dile getirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.