AvrupaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

AB, ABD’ye karşı Engelleme Yasası’nı yarın uygulamaya koyuyor

AB, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı koymak amacıyla yarından itibaren Engelleme Yasasını uygulamaya koyacağını duyurdu.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federika Mogherini Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla ortak bir bildiri yayınlayarak, birliğin Avrupa şirketlerinin İran ile yasal ekonomik ve ticari ilişkilerini desteklediğini ve Amerika’nın ambargoları karşısında durmaya kararlı olduğunu bildirdi.

Bildiride, ‘’AB, Amerika’nın ambargolarına karşın, Engelleme Yasası (Blocking Statute), Avrupalı firmaların İran ile kanuni ticaretlerini korumak için uygulamaya koymaktadır’’ denildi.

Bildiriye göre, Kapsamlı Ortak Eylem Planına Bercam nükleer alanlamasına devam eden ülkeler, İran ile mali kanalların açık tutulması, İran petrol ve gazının ihracatının devamının sağlanması ve ekonomi alanda İran ile işbirliği taahhütlerini yinelemişlerdir.

Bildirinin sonunda, AB’nin Amerika’nın İran aleyhine başlayacağı ambargolardan dolayı üzgün olduğu belirtilerek, ‘’Bercam’ın korunması, uluslararası kurallara saygı bakımından ve uluslararası güvenliğin korunması için çok önemlidir’’ dedi.

Bildiri, Amerika’nın İran aleyhine askıya alınan ambargoları yeniden başlamadan birkaç saat önce yayınlanmaktadır. ABD Başkanı Trump 3 ay önce ülkesinin Bercam nükleer anlaşmadan çıktığını ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.