AvrupaHaberler

AB dışişleri bakanları suikast gündemiyle toplanıyor

HAMAS komutanlarından el Mebhuh’a yönelik suikastte, Avrupa ülkelerinin de parmağının ortaya çıkması ardından, AB dışişleri bakanları Brükselde konuyu gündemlerine aldı.

Pazartesi günü yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısına, Siyonist rejim dışişleri bakanı Lieberman’ın da katılarak el Mebhuh’a yönelik suikast timinin Avrupa ülkeleri pasaportları kullanması konusunda bilgi vereceği kaydedildi.

Öte yandan, Siyonist rejim dışişleri bakanlığı sözcüsü, el Mebhuh’a yönelik suikastı önceden İngiltere hükümetinin bildiği şeklindeki haberlerin doğru olmadığını savundu.

Hamas komutanlarından Mahmud el Mabhuh’u katleden Mossad ın İngiliz gizli servisi MI6’ya sahte İngiliz pasaportları kullanarak yurtdışında bir operasyon düzenleyecekleri bilgisi verdiği öne sürüldü.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, İngiliz hükümetine de suikastın hemen öncesinde konuyla ilgili bilgi verildi. Gazete, suikastın nerede, kime yönelik olacağı konusunda ise İngilizlerin haberi olmadığını yazdı.
Bu arada, suikastın ardından İsrail ile İngiltere arasında tansiyon yükseldi. Londra’nın olayda İngiliz pasaportlarının kullanılmasını saygısızlık olarak gördüğü belirtiliyor. İşgal rejimi İsrail’in aynı şeyi Amerikan pasaportlarıyla yapamayacağı ifade ediliyor. Olayda Alman ve Fransız pasaportlarının da kullanılmış olması, Tel Aviv in Avrupa Birliği’ne saygı duymadığı şeklinde yorumlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.