AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

AB, Filistin topraklarının işgalini resmiyete tanımıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü, bu birliğin İsrail’in 1967 toprakları üzerindeki hakimiyet hakkını resmiyete tanımadığını bildirdi.

Rusya el-Yevm’in bildirdiğine göre Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü Maya Kuchiánchik, İrlanda senatosunun, siyonist İsrail’in işgali altındaki kasabalarda üretilen ürünlerin yaptırıma tabii tutulmasıyla ilgili girişimine temas ederek bu taslağın yasal sürecinin takipçisi olacaklarını söyledi.

İrlanda Senatosu, Filistin’deki yasadışı İsrail yerleşimlerine ticaret yasağı uygulanmasını öngören taslak yasaya onay verdi.

Kabul edilen kararın uygulamaya konması durumunda İrlanda, işgal altındaki yerlere kurulan İsrail yerleşimlerinden ithalat yapmayacak.

İsrail, uluslararası yasalara aykırı olan yerleşimlerle ticareti engelleyen yasağı eleştirerek, yasağın “popülist, tehlikeli ve aşırı” olduğunu öne sürdü.

Filistin Kurtuluş Örgütü açıklamasındaysa İrlanda’nın girişiminden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.