AvrupaHaberler

AB: Gazze’nin yakıt parasını Abbas’a gönderdik

Avrupa Birliği, Gazze’deki elektrik santralinin çalışması için gerekli yakıtın finansmanını sağlamayı bırakmadığını ve gerekli paranın Ramallah Yönetimi’ne ulaştığını açıkladı.

Merkezi Brüksel’de bulunan Gazze Ambargosuna Karşı Avrupa Girişimi dün (20 Şubat Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Yakıt için ayrılan ödeneğin kesilmesi konusunda Avrupalı yetkililerinden gelen sorular üzerine Avrupa ülkelerinin Gazze’deki santral için gerekli yakıtın finansmanının karşılanmasının durdurulmadığını bildirdiği ifade edildi.

Bildiride, Ramallah Yönetimi’nin geçtiğimiz Kasım ayında Avrupa Birliği’ne başvurarak Gazze’deki santral için ödenen paranın doğrudan kendilerine gönderilmesini istediği kaydedildi.

Gazze’deki insani durum ve elektrik kesintisiyle ilgili haberlerde Avrupa Birliği’nin imajının kötülenmesinden rahatsızlık duyan Avrupalı yetkililer, Ramallah Yönetimi’yle konuyla ilgili görüşeceklerini ve bilgi isteyeceklerini söyledi.

Gazze Ambargosuna Karşı Avrupa Girişimi de, bir buçuk milyon insanın insani ihtiyaçlarının siyasi manevralara malzeme yapılmasını kınayarak, özellikle elektrik kesintisinin yüzlerce hasta Filistinlinin hayatını tehlikeye attığını ve büyük bir felakete yol açabileceğini belirtti.

Avrupa Girişimi, Gazze’deki elektrik santralinin yakıt kıtlığından çalışamaz hale gelmesinin ardından Avrupalı yetkililere onlarca mektup göndererek yakıt için ayrılan ödeneğin kesilmemesini talep etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.