AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

AB “İran” konusunda ABD’ye meydan okuyor

AB’nin enerji komiseri Miguel Arias Canete, bugün Tahran’a başlayan ziyaretinde İran petrolü ile gazını almaya devam etmek ve Avrupa şirketlerini Amerikan yaptırımlarından korumaya yönelik planları sunacak.

Bugün İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekbar Salihi, Çevre Bakanı İsa Kalantari ve Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ile görüşen Canete, yarın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile biraraya gelecek.

Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekildiğini ve yeniden yaptırım uygulamaya başlayacağını açıklamasından beri Tahran’ı ziyaret eden ilk Batılı yetkili.

Trump’ın kararı açıklandıktan sonra Fransız Total ve Hollandalı Maersk şirketleri İran’da kalmaya devam etmelerinin imkansız olacağını açıklamıştı.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ise Fransız Petrol Şirketi TOTAL’in doğalgaz sahası Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesi anlaşmasından çekilmesi durumunda süreci Çin Ulusal Petrol Şirketi’yle (CNPC) yürüteceklerini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.